| Gaftonianu_Stefan_1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Doresc sa imi achizitioanez un iphone 6, dar in Romania costa minim 3100ron.Mi se pare un pret destul de exagerat. Oricum am cautat pe situl Vodafone din Spania si l-am gasit la pretul de 1980 de ron.Matusa mea s-a oferit sa imi cumpere unul din Spania de la vodafone.Intrebarea mea este urmatoarea:Exista vreun risc, legat de compatibilitatea pe retele din Romania?

2 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Sa fie unlocked (liber in toate retelele), la banii aia mi-e cam greu sa cred ca este la liber, de obicei distribuitorii de telefonie mobila isi blocheaza telefoanele in retelele lor si le vand la preturi avantajoase cu abonament.

| Bogdy2k a răspuns:

Iphone 6 vine cu toate suporturile necesare pentru GSM 2G 3G 4G, atat pentru Romania cat si pentru celelalte tari + SUA. Deci problema de compatibilitate la retea nu exista. Dupa cum a spus si Sorin telefonul sa fie Neverlocked, daca acest este blocat pe Vodafone Espana, o sa il poti folosi doar in reteaua lor, nici macar in Vodafone Romania. Cand te hotarasti, spune-i matusii tale sa intrebe daca este Neverlocked sau nu. Daca acesta nu este neverlocked nu are rost sa il cumperi deoarece o decodare este destul de costisitoare si vei iesi mai scump ca si cum iei unul din Romania Neverlocked. O zi buna.