| Example_Riot_1993 a întrebat:

Am un Samsung galaxy core 2 g-355h. Si de 1 zi, am o bulina foarte mica pe ecran de culoare rosie. Cum pot scapa de ea?

1 răspuns:
| CatalinaMariaa96 a răspuns:

Daca spui ca e un punct rosu e ok. ala se numeste pixel blocat. si se poate remedia. daca punctul e negru, inseamna ca e pixel mort.

Poftim:

Am identificat pixelul cu probleme. Ce e de făcut? Deşi nu există metode concrete, sunt câteva metode ce merită încercate.

• Apasă pe pixel: O idee de a debloca un pixel constă în aplicarea uşoară de presiune în zona acelui pixel. Însă această metodă este periculoasă dacă se aplică fără grijă. În principiu, contează foarte mult factorul ce a dus la defecţiunea acelui pixel. Nu aplicaţi presiune prea mare şi nu folosiţi obiecte ascuţite!
• Răbdare: Pixelii blocaţi la monitoarele noi pot fi reactivaţi în timp fără să recurgeţi la vreo metodă. Asta înseamnă ore, zile, săptămâni, luni sau chiar ani.
• Folosiţi aplicaţii: Da, există cazuri când metode software pot micşora gradul de defecţiune hardware. Sunt aplicaţii ce schimbă rapid culorile pe ecran printr-un ciclu presetat. Dacă ciclul de schimbare al culorilor este repetat în zona defectă, este posibil ca problema să fie remediată. Unii au raportat că această metodă le-a mers.