| anonim_4396 a întrebat:

Salut happy Am un Samsung Galaxy J5 2016 (apropo, nu îl recomand nici celui mai rău om de pe lume) care e folosit de aproximativ 2 ani (maxim). Eu il folosesc de 5-6-7 luni. Problema e că în ultimul timp bateria se descarcă destul de repede. Eu am obiceiul să il țin pe luminozitate scăzută, și tot se descarcă rapid.. Menționez că îl țin cam până la 10-15% și apoi îl pun la încărcat peste noapte... dar mai am și momente când "butonez" pe el în timp ce se încarcă ( știu că nu e ok). Ceva sugestii? sfaturi, recomandări? Orice!

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Schimba bateria
sau cumpara baterie externa (mai ales daca nu merita schimbat bateria), recomand Huawei ca cel mai bun raport calitate pret la o baterie externa:
https://baterie-externa-usb-power-bank.compari.ro/huawei/?orderby=1
am de 13000mAh si foarte multumit

si ca sa intelegi ce e aia baterie Li-Ion, pot sa iti spun de laptop-uri cu 3-5ani garantie, dar nu la baterie, bateria doar 1an

iar telefonul tau are aproape 3 ani de cand a fost produs, si nu e o versiune scumpa

alta nota ar fi ca am avut galaxy s4, si daca faceam ceva pe el tinea bateria 3-4h asa ca statea toata ziua la minim, cu ecran la minim, cu toate chestiile la minim, si cu aplicatie care taia netul 30mins, dupa care il pornea un minut (ca sa primesc mesaje), iar il taia 30mins, doar doar sa tina toata ziua

iar acum am S8+ si MA JOC IN DRACI PE EL, CU ORELE, cu ecranul la maxim, cu toate pornite si tot ma tine bateria o zi, morala, conteaza calitatea si capacitatea bateriei DAR MAI ALES CAT CONSUMA TELEFONUL!

16 răspunsuri:
| Daniel31 a răspuns:

Locatia, datele, nfc-ul, sincronizarea, nearby sunt dezactivate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,iti dau un sfat : cumpara alta baterie.

| Anonimus19191 a răspuns (pentru Daniel31):

Dap

| cristi202 a răspuns:

Dupa doi ani, se presupune ca bateria e cam pe sfirsite, incacrata o data pe zi, e mai mult de 700 de incarcari, 1000 fiind capacitatea maxima, dupa cum se zice. Desi unele tin mult mai mult, daca stii sa te porti "frumos" cu ele, eu am avut un LG Optimus, la care bateria m-a tinut 4 ani, si cand mi-am luat telefon nou, inca mai mergea bine, mai mai tinea inca o zi, cu tot cu butonat la el. Dar am si avut grija de baterie.
Nu esti multumit de baterie? Schimb-o. Nu vrei nici asta? Incearca una externa. Asta iti va rezolva sigur problema.

| sierra1 a răspuns:

"Ceva sugestii? "
alt telefon sau altă baterie!
Ințeleg că e luat SH - sigur de aia face ce face altfel, recomandă-l cu căldură, la banii lui e EXCELENT!

| cfrtobias a răspuns (pentru cristi202):

Nu ati calibrat vreodata bateria? ajuta poate? intreb doar

| Anonimus19191 a răspuns (pentru sierra1):

Stai liniștit nu e SH

| Anonimus19191 a răspuns (pentru cristi202):

Mersi happy

| Anonimus19191 a răspuns (pentru cristi202):

Mersi laughing

| sierra1 a răspuns:

"Am un Samsung Galaxy J5 2016 ...care e folosit de aproximativ 2 ani (maxim). Eu il folosesc de 5-6-7 luni."

cum se numește asta? SECOND HAND!

| Anonimus19191 a răspuns (pentru sierra1):

Doar pentru ca am uitat sa menționez ca telefonul a fost folosit 2 ani de tatăl meu nu înseamnă ca SH boss!

| gelu1970 a răspuns:

E un telefon tip castană.
Cel care îți scria că e SH nu cunoaște decât marca Samsung. Nu poți cere mai mult.
Și nici de la un J5.
Schimbă telefonul cu altceva mai bun.
Sau in cel mai rău caz ii schimbi bateria.

| cristi202 a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu am idee ce inseamna calibratul bateriei. happy Insa imi place sa am grija de fiecare lucru pe care il am, sa tin cont de specificatii, si de sfaturile cele primesc pentru ca acele lucruri sa aiba o viata cit mai lunga.

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimus19191):

Da nenea, la tine a ajuns SH - nu contează cine a fost primul, contează că tu ești URMĂTORUL

| Anonimus19191 a răspuns (pentru gelu1970):

Mersi, ai dreptate happy

| Anonimus19191 a răspuns (pentru sierra1):

Lasă așa..cum zici tu omule laughing))