| Skroll a întrebat:

Salut,
Am un telefon Huawei Ascend G300 si as vrea sa stiu, daca ii fac update la ICS(Ice Cream Sandwich) imi pierd garantia de la telefon?

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Adi007 a răspuns:

Salut! Da pierzi garantia daca ii faci update manual. dar daca ii faci update dai backup si iti salveaza androidul original iar daca o sa ai probleme cu el il poti instala din nou pe cel vechi. dar nu iti recomand sa ii schimbi androidul pentru ca o sa ai mereu probleme (se restarteaza, se blocheaza, nu iti mai merg anumite chestii.) dupa o saptamana sau 2 incep problemele si va trebui sa ii schimbi mereu androidul sau sa ii dai revenire la setarile din fabrica. eu iti spun din propria experienta. oricat de bun zic ca este androidul tot iti face figuri. sper ca am fost de ajutor.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model vine din fabrică cu Android OS, v2.3 (Gingerbread), upgradable to v4.0 (Ice Cream Sandwich)!

Deci, POŢI face update OFICIAL de pe site ( direct de pe telefon ) sau folosind HiSuite pe care-l poţi downloada de la linkul oficial.

Vezi şi :
http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_g300-4594.php

ÎNTÂI încarcă telefonul/bateria ( să fie 100 % ), apoi încerci să faci update!

Poţi încerca să faci update "on air", din Meniul telefonului.

"12.9 Actualizare online :
Telefonul dvs. mobil are preinstalată funcţia de actualizare online. Când este disponibilă o nouă versiune de software, vă sunt oferite informaţiile de versiune şi vi se cere să faceţi actualizarea. De asemenea, puteţi să atingeţi Setări > Despre telefon > Actualizare online pentru a verifica dacă este disponibil o nouă versiune software.

La actualizare:
1. Efectuaţi o copie de rezervă a datelor personale. Toate informaţiile personale se vor pierde după actualizare.
2. Asiguraţi-vă că există suficient spaţiu pe cardul microSD pentru a stoca noua versiune de software.
3. Efectuaţi actualizarea online urmând instrucţiunile de pe ecran." - SURSA = Manualul telefonului, pag. 71/75, de la linkul :
download-c.huawei.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=&flay=document&downloadID=NDY5NDY=

Dacă NU găseşte update, atunci poţi încerca să faci update din HiSuite.

Preferabil să ai HiSuite instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.huaweidevice.com/......dCenter.do

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează HiSuite, atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul HiSuite de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Dacă faci update OFICIAL, NU vei pierde Garanţia!

Toate cele bune.

| MudvayneMurderer a răspuns:

Depinde de unde l-ai cumparat. In majoritatea cazurilor, pierzi garantia.