| Sandu3 a întrebat:

Salut.Am un telefon mai vechi al carui incarcator incarca bateria cu 500mAh.Incarcatorul lui din fabricatie.Destul de putin dar are si bateria mica.Am vazut undeva un incarcator cu doua intrari USB care incarca cu 2.4A(2400mAh)E posibil sa stric bateria daca incarca de aproape 5 ori mai repede cu acest incarcator sau nu e nici o problema? Incarcatorul respectiv are un cip de protectie asa am vazut ca scrie prin descriere.Pur si simplu incarca mai repede, si atat?

4 răspunsuri:
| Mihaita2002 a răspuns:

Nu se va strica bateria, ci se va uza mai repede.

| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba ca incarcat mai repede, ci ca-l va prajii instantaneu, pentru ca nu poti baga ceva de un asemenea amperaj intr-un aparat care nu primeste decat un sfert din energia celuilalt.

| Arthiom a răspuns:

Nu se va strica nimic, daca telefonul tau are circuitul de incarcare a bateriei facut sa o incarce strict la 500mA atunci poti sa ai un incarcator de 5V care poate sa dea 20A ca telefonul tau tot cu 500mA se va incarca. Curentul pe care il ofera o sursa de tensiune depinde de sarcina, in cazul tau sarcina este bateria, iar intre incarcator si baterie este acel circuit de care am zis. Singurul mod in care il poti defecta este ca incarcatorul pe care il ai sa nu ofere 5V "curati", ci sa mai dea din cand in cand si varfuri mai mari de tensiune, 7V, 10V sau mai mari, etc, care in timp pot defecta telefonul.
Daca incarcatorul ala nu e o chinezarie obscura atunci poti incarca telefonul fara probleme cu el.
Ca si sfat, incarcatoare foarte bune sunt cele facut de firma Baseus, chiar daca sunt facute in China, sunt facute cu mult bun simt, eu am un incarcator care suporta si incarcarea super fast charge de la Huawei de 40W de 2 ani si sunt foarte multumit de el, recomand.

| sierra1 a răspuns:

N-o să incarce mai repede! poți să-i pui o sursă de un milion de amperi că e tot una. Terminalul limitează curentul de incărcare