| PringAloe a întrebat:

Salut, daca am un incarcator cu output de 9v, si o baterie de 9.6v, inseamna ca bateria aia o sa fie incarcata maxim pana la 9v?
Daca as incarca bateria cu un incarcator de 10v as risca sa stric bateria?
Mai bine raman la incarcatorul de 9 sau sa-l folosesc pe cel de 10v pentru a incarca o baterie de 9.6?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Bateria nu se va încărca dacă tensiunea de încărcare este mai mică decât tensiunea bateriei.

Ca să fie flow de energie, trebuie să fie o diferență de potențial, dacă tensiunea bateriei este mai mare decât tensiunea de alimentare, energia merge dinspre baterie către alimentator.

Ca energia să meargă către baterie, tensiunea de încărcare trebuie să fie mai mare obligatoriu decât tensiunea bateriei.

Ce s-a întâmplat în cazul lui cel mai probabil, tensiunea minimă pe baterie este undeva la 8.8V, iar alimentatorul a încărcat bateria până la ~9V motiv pentru care tine foarte puțin. Ca să fie o încărcare eficientă, tensiunea de alimentare ar trebui să fie mai mare, cam de 10V, atunci bateria se va încărca 100%.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cu cât este mai mare diferența de potențial, cu atât mai mult este necesar un circuit de control(bms).

Tensiunea de încărcare trebuie să fie mai mare decât tensiunea maximă a bateriei, altfel bateria nu se va încărca deloc.

La bateria de 9.6V trebuie o tensiune de 10-11V.

| PringAloe explică (pentru Frank51):

Hm... deci d'aia bateria nu prea tine, am o baterie de 9.6v, 1600mah, si un incarcator cu iesire 9v, 250mah, in teorie trebuie sa tin bateria undeva la 6 ore ca s-o incarce complet, cu toate astea se descarca foarte repede (este o baterie pentru o arma airsoft), deci posibil ca din cauza faptului ca incarcatorul are 9v sa nu poate incarca bine bateria?

| Frank51 a răspuns (pentru PringAloe):

Acel încărcător nu poate încărca bateria nici măcar 10%, deoarece tensiunea livrată de încărcător este cu mult sub tensiunea nominală a bateriei.

Ideal, ar fi nevoie de un încărcător de 9.6V ~500mAh, dar merge și unul de 10V chiar 12V dacă îl lași doar 2-3 ore și curentul este maxim 500mAh.

| MotoBlitz a răspuns:

Bro, volții reprezintă puterea nu cât il incarca. Dacă ai baterie de 9, 6 v poți trece la 10v că este prea mică diferența ca să o strice. Dacă rămâi la 9 o să se încarce un pic mai lent. Numai bine!

| PringAloe explică (pentru MotoBlitz):

Exact, la puterea de incarcare ma refeream, m-am exprimat eu gresit, indeea era ca, daca un incarcator de 9v poate incarca o baterie de 9.6

| MotoBlitz a răspuns (pentru PringAloe):

Da, poate. Doar că o sa fie puțin mai lent decât cel de 10v. Seară frumoasă!

| PringAloe explică (pentru Frank51):

Multumesc mult pentru explicatie! mi se pare corect.

| Frank51 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Bateria nu se va încărca dacă tensiunea de încărcare este mai mică decât tensiunea bateriei.

Ca să fie flow de energie, trebuie să fie o diferență de potențial, dacă tensiunea bateriei este mai mare decât tensiunea de alimentare, energia merge dinspre baterie către alimentator.

Ca energia să meargă către baterie, tensiunea de încărcare trebuie să fie mai mare obligatoriu decât tensiunea bateriei.

Ce s-a întâmplat în cazul lui cel mai probabil, tensiunea minimă pe baterie este undeva la 8.8V, iar alimentatorul a încărcat bateria până la ~9V motiv pentru care tine foarte puțin. Ca să fie o încărcare eficientă, tensiunea de alimentare ar trebui să fie mai mare, cam de 10V, atunci bateria se va încărca 100%.