| Jeezy a întrebat:

Anul trecut mi-am luat un telefon Nokia lumia 900 White din America.Cand l-am comandat am cerut sa fie unlocked.
Pe el scrie at&t si are niste softuri de la at&t dar in America am folosit o cartela de T-mobile si totul a fost ok.Inainte sa plec eram pe Orange iar cand m-am intors am cerut cartela micro si mi-au zis ca n-au numai cu contract bla bla si mi-am luat de la Vodafone si a mers totul ok.Azi am fost la Orange si mi-am luat cartela mica si telefonul nu o recunoaste nici cum....de ce? se poate sa fie codat? daca e codat de ce cartela de t-mobile a acceptat-o si ce-a de Vodafone si pe asta de Orange nu o accepta si cam cat m-ar costa decodatul?

2 răspunsuri:
| Tensai a răspuns:

Nu stiu de ce face asta...eu mi-am cumparat din Germania un telefon codat intr-o retea de-a lor O2 si l-am decodat in Romania; a costat 10 sau 15 lei la un GSM.

| Jeezy explică (pentru Tensai):

Mersi de ajutor...am rezolvat se pare ca este codat ma costa cam 60 lei