| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca am scos cartela din telefon politia mai poate localiza numarul de telefon? Si ce amenda se poate lua? Am sunat cu nr privat pe cineva si am bagat glume cu injuraturi de pe yt si s-a dus la operator si a aflat numarul si se duce la politie. Am scos cartela din telefon acum sper sa nu poate localiza numarul.

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă au "localizat" telefonul Alexandrei Macesanu, il poate localiza și pe al tau.

| sierra1 a răspuns:

Numărul nu-l localizează dar tot te prinde dacă cineva vrea. La anumite ore și date ți-ai sunat cunoscuții, așa-i?

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru sierra1):

Pai cum ma poate prinde si ce amenda iau am sunat aseara pe 19 20 cred sau 18

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu am scos cartela din telefon

| darrio2007 a răspuns:

Daca vrea, poate sa te localizeze. Dupa ora apelului. Degeaba ai scos-o după. Repet, doar daca vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AnonimAnonim4321):

Nici Alexandra nu avea în el cartelă. Dar mă rog, eu nu cred în justiția noastră.
Evită să mai faci lucruri stupide.

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai sunt sanse sa l localizeze si sa vina la mine? Stau intr-un sat nu la oras

| darrio2007 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Si daca esti in sat, inseamna ca esti pe Lună?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu mi-am inrolat telefonul in programul de localizare al lui Google (Find my phone). Imi da o eroare de cativa metri. Daca astia vor, te gasesc dupa locul de unde ai sunat. Acum sunt doua probleme: eu nu cred ca te-au localizat! Asemenea date se dau doar procurorului si numai in cazuri grave de crima, talharie etc. Deci daca cei de la telefonia mobila au dat datele tale, inregistreaza convorbirea cu reclamantul! Tu iti vei lua pedeapsa pentru injurii dar poti sa-i dai in judecata pentru divulgarea de date personale. S-ar putea ca reclamantul sa minta. Ai grija! Al doile! Reclamantul nu poate dovedi ca l-ai injurat. Cam greu cu inregistrarea convorbirii si daca nu te-au anuntat ca o inregistreaza nici nu-i legala inregistrarea. Poti sa-i dai in judecata ca te-au inregistrat ilegal. Deci nu te speria chiar asa. Baga-ti cartela la loc si vezi-ti de treaba. Singura chestie este ca nu-i un gest frumos sa-ti bati joc de cineva. Asa ca mai degraba (daca ai cazut in plasa lor si au aflat ca tu ai sunat) fereste-te sa dai ochii cu ei. Politia nu prea are ce face in acest caz. Doar sa te sperie.
ANCOM nr 338 / 2010, articolul 3.6.2. spune că furnizorul de rețele publice de comunicații electronice sau de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului are obligația de a nu schimba identitatea apelantului, precum și de a nu ascunde şi de a nu prezenta utilizatorului apelat identitatea apelantului fără acordul acestuia din urmă.
Mai documenteaza-te si pe aici: https://bit.ly/3hfy1d6

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Salontanul):

A fost la cineva vecin pe aicea si a aratat dovada a inregistrat cand am sunat cu nr privat si apare nr privat nu nr meu si a zis ca se duce la politie acum nu stiu daca se va intampla ceva

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Daca ai recunoscut ca e numarul tau, asta e! Probabil o sa primesti o amenda sau, dac esti minor, cineva major din familia ta dar si aia pentru alte fapte conexe! Mi mi s-a furat telefonul si l-a folosit. Politia mi-a spus ca n-are ce face. Nu pot cere localizarea decat daca este o fapta penala, grava. Cum furtul nu-i fapta grava... asta e! Stai linistit si nu te da de gol!

| NotNamed a răspuns:

Deci, daca ai sunat din "x city" si acolo ai scos sim.ul din telefon iar tu locuiesti in "y city" atunci esti scutit in prima faza deoarece lor le va fi afișat ca ultimul semnal al sim. ului s-a produs in "y city" insa presupun ca vor verifica mai in profunzime istoricul de locații sau se pot duce la "y city" ca sa scormonească, sa se uite pe o camera de filmat ceva. Pt a putea sa iti ia locatia in real time e necesar ca sim.ul să funcționeze. O data ce ai inchis telefonul sau ai scos sim.ul s-a pierdut semnalul si va fi afișat cel de unde a funcționat ultima data. Daca nu te prind dupa semnal, tot te prind ei cu alta metoda.

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Salontanul):

N am ŕecunoscut numarul sper sa nu se intample nimic.

| NotNamed a răspuns (pentru NotNamed):

... iar daca ai scos sim.ul si l.ai reintrodus mai târziu e egal cu 0. Îți vor afla locația exacta.

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai si eu am sunat si am bagat de pe yt farse asta e ceva grav?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Te asigur eu ca nici un procuror nu va da mandat pentru asa ceva. Este o fapta rusinoasa, un act de lasitate, dar nu este grava.

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru NotNamed):

Am sunat din aceas casa si acum am rebagat simul

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Salontanul):

Mandat ca sa ce?

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai mandat ca sa ce sa vina sa ma perchisitioneze? Sau sa ce?

| sierra1 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Am intrebat: La anumite ore și date ți-ai sunat cunoscuții, așa-i?

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru sierra1):

Am sunat un bețiv de la mine din sat si masa a inregistrat si s-a dus la Vodafone si ia aratat nr meu ei doi au si ceva probleme la cap am sunat cand am avut chef adica vreo 2 zile sau 3 zile aseara am sunat de mai multe ori

| sierra1 a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

"un bețiv de la mine...au si ceva probleme la cap "

deci toți sunt dereglați doar tu ești integru, tu cel ce-i injuri pe ceilalți?

sincer: mi-aș dori să-ți umfle o amendă de să-ți treacă aerele astea de macho

| NotNamed a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Atunci e egal cu 0. Daca aruncai sim.ul arata ca ultimul semnal a fost produs din casa ta. Acum ca ai sim.ul conectat apare ca semnalul inca e activ provenind din casa ta. Deci n.ai rezolvat nimic.
Iar ca sa te mai liniștesc, crede.ma ca nu o sa se întâmple nimic. Cand eram mai mic sunam la diferite firme sa le prezint produse si începeam sa ii injur si sa fac misto la greu..sa nu mai zic de 112 si tot ce am primit au fost avertizari prin telefon ca se va sesiza politia si de atunci inca astept sa vina rolling on the floor.

| Simpatic a răspuns:

Nu are ce sa faca cineva pentru injurii, ca numarul asta se localizeaza doar de catre Parchet, daca ala pe care l-ai sunat are ceva pile la Orange sa spunem si ei ti-au divulgat numarul de telefon atunci ar trebui sa faci pentru inceput o plangere la politie pentru ca nicio societate de telefonie nu are voie sa divulge tertilor fara "dezlegare de la judecator" de acest lucru.
Dar eu zic ca te complici aiurea, ca nu se va intampla nimic.
Nu cred ca vei primi nicio amenda ca nu ai de ce, cineva si-a dat seama ca tu ai facut chestia asta si acum te ameninta.
Poti sta linistit.

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru sierra1):

Nu injuram eu puneam de pe Youtube farse...

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Simpatic):

Bine frate m-am speriat cam tare la inceput aseara l am sunat pe ala de vreo 30 de ori nu stiu daca stai la sat dar la sat e bețivu ala care rade toata lumea si eu am facut rost de numarul lui si ma amuzam si maicasa a inregistrat

| Simpatic a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Pai sunt niste aspecte pe care eu le punctez
1.nu e frumos sa faci asa ceva, fie ca e cel mai prost om de pe pamant nu merita sa razi de el dapai sa ii aduci injurii fie ele si inregistrate.
2. atata timp cat nu a fost vocea ta ci chestii de alea luate de pe net nu mi-as face deloc griji.
Daca ai si scapat de cartela si mai bine.
Un singur lucru e mai urat decat sa razi de cineva in felul asta si anume sa nu fi continut amenintari acele inregistrari de le-ai pus tu acolo caci amenintarea este "aparata" de lege deci nu o poti face nici verbal dapai telefonic!
Eu zic sa te calmezi si sa numai procedezi asa pe viitor, ca daca ala sta la tara trebuie sa se duca la oras sa faca sesizari etc.
Eu zic stai linistit si vedem peste cateva zile daca am avut sau nu dreptate.
Dar cum ziceam nu e frumos sa ne batem joc de semenii nostri mai ales de cei batuti de soarta.
Nu ar fi pacat sa faci misto de un infractor sau un proxenet dar nici acolo nu merita osteneala.
Hai salut!

| AnonimAnonim4321 a răspuns (pentru Simpatic):

Erau injuraturi doar

| Adrian5575 a răspuns:

Nu iti face nimeni nimic. Poate doar sa te prinda si sa te bata cei pe care i-ai deranjat. Politia nu iti face nimic. Sper ca iti este invatatura de minte si sa nu te mai tii de prostii la telefon.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AnonimAnonim4321):

Alo! Citeste ce ti-am raspusn mai sus si nu mai intreba a doua oara. Ifractiuni grave. Ti-am raspuns si pe mesaj.