| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca am scos cartela din telefon politia mai poate localiza numarul de telefon? Si ce amenda se poate lua? Am sunat cu nr privat pe cineva si am bagat glume cu injuraturi de pe yt si s-a dus la operator si a aflat numarul si se duce la politie. Am scos cartela din telefon acum sper sa nu poate localiza numarul.

34 răspunsuri:
| OFQuestions a răspuns:

Poate ti-a zis asa doar ca sa te sperie si sa nu mai faci farse la telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Eu nu prea ma pricep la legi...
Dar am un prieten care a trimis niste mesaje mai urate cuiva, pe internet. Si respectivul i-a spus prietenului meu ca i-a facut plangere penala pentru hartuire. Si e cam speriat, pentru ca nu stie daca tipul acela chiar a facut vreo plangere sau a zis asa doar ca sa il sperie.

Niciun mesaj nu continea injuraturi serioase, amenintari cu bataia, moartea. Nu era vorba nici de santaj. Pur si simplu niste mesaje private de tip troll.

Crezi ca e posibil ca omul acela sa fii facut intr-adevar plangere? Ar lua politia in serios niste mesaje aiurite? Atat contul prietenului meu cat si al "victimei" au nickname-uri fictive. Nu se cunosc in realitate. Ma rog, "victima" e mult spus. laughing

| Irinelp a răspuns:

Salut și Crăciun fericit, chiar dacă ai scos cartela din telefon tot poate fi văzută poziția telefonului datorită numarului imei din telefon, fiecare telefon are un număr imei care este în spate lângă baterie și operatorul de telefonie cunoaște numărul telefonului în care a fost pusă cartela și acesta a fost deja înregistrat la compania de telefonie. Acest număr este făcut special pentru a găsi mai ușor un telefon furat și a justifica proprietarul acestuia și pentru a găsi pe cei care amenință pe cineva sau care sună la numărul de urgență fără motiv.

| Irinelp a răspuns (pentru NotNamed):

Când erai tu mic telefoanele nu aveau gps cum au acum și de atunci sau făcut multe progrese în informatică.