Întrebare recomandată | Marcelcocos a întrebat:

Salut! Dacă am un telefon in rate (iPhone X) mai am de plătit la el 6 luni, vreau sa-mi cumpăr iPhone 12 cum funcționează?
Dau telefonul înapoi și contiunui de unde am ramas sau cum?
Va rog Cine știe sa-mi explice

2 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Depinde de unde iti faci rata. Nu are nimeni nici o grija ca tu ai deja rata la un telefon si ca mai ai 6 luni la el cand mergi la un magazin sa ti cumperi altul.

Cel mai probabil nu ti va accepta nimeni telefonul inapoi si sa iei altul in schimb si sa platesti in continuare, ar insemna o pierdere pentru magazinul respectiv. Asa ca mai bine ai vinde iPhone X-ul cuiva si cu banii respectivi termini rata si iei 12-le daca chiar asta iti doresti. Nu prea stiu care sunt conditiile la ratele astea, dar ai putea sa intrebi de acolo de unde ai luat telefonul. Sa le spui ca vrei sa il vinzi si sa intrebi cum faci cu rata, o poti plati in continuare, cum procedezi, etc.

| Marcelcocos explică (pentru denisTiky):

La Orange dau telefonul înapoi și îmi dau iPhone 12 la asta ma refer el fiind in continuare in rate