| Bogdanlmb a întrebat:

Salut, mi-am băgat și eu net digi 1000 și întru pe aplicația aia speed test și merge 50 de ce?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Calculator cu probleme eventual probleme cu routerul. Cu ce te conectezi la net si ce configuratie are? Si pentru testat foloseste asta - http://speedtest1.rcs-rds.ro/

| RobertMoon a răspuns:

Ai placa de retea gigabite si procesor peste i3?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RobertMoon):

Aia cu i3-ul e duma de la provideri ca sa aiba o scuza in plus. Acum vreo 15-16 ani am avut conexiune Gigabit la reteaua de cartier cu procesor Athlon XP 1700+ T-Bred single-core si placa de retea Intel de-aia ca lumea. Important acum sa ai un SSD macar, ca procesor merge fara probleme si ceva sub i3. Retea gigabit e integrata in mai toate laptopurile si placile de baza din ultimii 10 ani...

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Si eu am de 500mb si am doar 90. Nu o sa ai oricum 1000 dar viteza de net care o prinzi depinde de mai multe chestii. Unde stai, cablul care vine de afara ce cablu e poate are o limita, router ul sa aiba limita, Sunt mai multe chestii de care depinde viteza care o prinzi. de exemplu eu am stat pentru cateva luni in Bucuresti si prindeam 200+ mbps dar unde stau eu acum la vreo ora, doua de Bucuresti prind 90 mbps. Deci nu stiu. suna la digi si vorbeste cu ei sau uite te daca au cablurile, router ul o limita.

| Bogdanlmb explică (pentru Skarr):

Am înțeles ca router-ul e de vina, dar îmi poți recomanda un router de 1000 putere sa fie potrivit cu cablul de la digi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Skarr):

Bah copii, voi aveti probleme MARI de configuratie sau un router propriu care da dude. Eu am 300 mbps de la RDS prin fibra care intra in casa si merge in ONT, iar ala e setat in bridge mode. Dupa aia vine netul la routerul meu, din asta se duce in calculatorul meu si in calculatorul nevestei (cablu), in tableta si doua telefoane. Speedtest imi da de regula macar vreo 270 mbps.

| yonutu555 a răspuns:

Am avut aceeiasi problema, in primul rand trebuie sa te asiguri ca placa ta de retea suporta 1GB si sa fie de la gigabit, poti cauta pe Youtube cum si mai ramane cablul care trebuie sa fie legat in toate cele 8 firicele adica nenea ala de la net sa iti puna toate firele alea micute in chestia aia mica care intra la lan, si automat sa fie fibra optica dar n-are cum sa nu fie ca nu prea mai exista din alea vechii, dupa ce te-ai asigurat ca placa de net suporta 1GB cheama baieti sa iti faca conexiunea si nu-i lasa sa plece pana nu rezolva