| Costy9991 a întrebat:

Salut, mi-am luat un telefon, j7 2017 la inceput ma tinea calumea, acum nu stiu ce are. Il am de 2 luni si se termina foarte repede, nici nu umblu pe el si se descarca, am luminozitatea mica, datele off, toate aplicatiile inchise, dar degeaba tor se descarca.
Trebuie sa iau alta baterie sau ce? Dau funda

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Șterge din aplicații, sunt unele care consumă mult bateria.
https://www.giz.ro/software/aplicatii-android-resurse-40185/

| Costy9991 explică (pentru floresdemayo):

Am dat si restart la telefon, degeaba

| TehDevil a răspuns:

Daca l-ai luat nou, ar fi potrivit sa-l trimiti in service. Daca l-ai luat secondhand, atunci poti cere parerea unui specialist in domeniu, fie cumperi un alt acumulator, insa mai bine ceri sfatul unui service GSM, pentru ca tot la ei vei ajunge in cazul montajului noului acumulator, J7 avand bateria nedetasabila (sper sa nu gresesc).

| Costy9991 explică (pentru floresdemayo):

Am dat si reset acum 2 zile degeaba la fel se duce repede.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca il ai de 2 luni, du-l la garantie!
Am un prieten cu acelasi model iar el nu intampina astfel de probleme.
Incearca si sa contactezi un asistent Samsung prin aplicatia Samsung Members (nu uita de codul tau de client).

| deadhoe a răspuns:

O sa-ti scriu o lista.
- inchide datele, bluetooth, ecranul rotational, locatia, inchide toate butoanele in afara de wifi daca iti trebuie.
- sterge frate din aplicatii la propriu, nu sa le inchizi, LE STERGI! Intri in setari, la aplicatii, da click pe aplicatie, apoi click pe "dezinstaleaza/uninstall". Sunt sigura ca ai o gramada de aplicatii inutile, poti sterge si Chrome, Gmail, Hangouts, sunt sigura ca le ai, sterge cat mai multe pana ramai cu alea necesare. eu am 14 aplicatii descarcate, dintre care 3 sunt alea cu google play services, Samsung push service, Android system webview, music (din fabrica), iar 7 descarcate de mine. deci sa ai cat mai putine aplicatii din fabrica/descarcate.
- tot la aplicatii, da click pe toate aplicatiile, pe rand, si debifeaza "show notifications/arata notificarile" pentru ca si daca iti apar notificari pe ecran iti consuma bateria.
- foloseste o poza de fundal neagra, sa nu fie miscatoare, pentru ca daca e mai intunecata iti va consuma mai putin.
- nu te mai juca mult pe telefon, foloseste pc-ul pentru jocuri. ele chiar consuma. sterge-le, au prea multa data (mb, gb). sau instaleaza un joc cu putini mb. in fine, instaleaza aplicatii cu putini MB.
alte sfaturi uite aici:
https://www.androidpit.com/how-to-save-battery-life
https://www.androidpit.com/battery-draining-apps (aplicatii care consuma mult)
https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2367542,00.asp
https://www.elacraciun.ro/......-mai-mult/
Cel mai important e sa nu stai pe el in timp ce se incarca.

| kiatres56 a răspuns:

Presupun ca iti va trebuii alta baterie, telefonul se strica cu timpul

| Bogdan70001 a răspuns:

Du-l in garatie.Bine asta daca nu i-ai facut root

| Costy9991 explică:

Ce-a mai buna solutie: "Cumpara altul"?