| Frank51 a întrebat:

Salut, mi-am pus folie de sticlă pe P30 pro, dar aceasta îmi fură din ecran vreo 2mm din ambele laterale, făcându-mi ecranul mai mic. Care este scopul? De ce nu se curbează mai mult folia?

9 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Pentru ca nu se lipeste bine pe un ecran curbat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt mai multe motive, pur si simplu firma care le produce nu face asa, tehnologia, sau acesta ar fi scopul sa protejeze intr-un anume fel. Se mai adauga si buna lipire.

Dar incearca si vezi mai multe tipuri de folie.

| Frank51 explică (pentru DoarBogdan):

"Este recomandata pentru utilizarea cu huse de protectie (marginile sunt un pic mai retrase pentru ca husa sa nu dezlipeasca sticla pe margini)." Am gasit explicatia pe un site care vinde folii, cum mama naibii husa sa dezlipeasca folia, daca folia este lipita de ecran? Nu are nici-o sansa.

Eu cred ca s-au zgarcit si nu au investit multi bani companiile care produc foliile, alta explicatie logica nu am.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Zgârciți dom'le, rușine să le fiehee hee
Btw, am patit-o cu o husa.

| Frank51 explică (pentru Catrice):

Discriminare! Daca cei cu ecrane flush pot sa aiba 100% protectie, si cei cu ecrane curbate au dreptul laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Frank51):

A... pai se intample, si mie mi s-a dezlipit odata folia din cauza husei. Aceasta (husa) poate sa se prinda si sa se bage pe sub coltul de la folie si astfel patrunde aerul, ridicand de ea. Depinde acum si de folie si de husa.

Eu cand am avut, aveam o folie foarte subtire si o husa care intra fix pe marginea foliei.
De asta trebuie sa gasesti husa si folia potrivita happy (eu am mai taiat putin din husa laughing )

| Frank51 explică (pentru DoarBogdan):

Se pare ca eu am noroc, e spatiu cam 2mm intre husa si folie. Dar cred ca se putea sa fie folia pana jos, si husa sa vina peste ea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Frank51):

Se putea, asa este. Dar... mna happy Eu m-am uitat o gramada pana sa iau noua folie.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Iti iei una nouă și acoperi marginile sau una mai mare (dacă e) și o îndoi că sa faci marginile pătratehee hee