| pomirlianu a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare care are mare nevoie de un raspuns, vreau sa cumpar un telefon in rate, dar cu cardul pe care imi intra salariul, am vazut ca pe majoritatea site-urilor cer card de credit/cumparaturi si nu am, vreau sa cumpar cu cardul normal, stiti de unde pot lua asa sau cum pot face?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poți cu cardul de debit să achiți în rate. Nu e greu să îți faci un card de cumpărături, și e chiar util.

| anonimg a răspuns:

De pe cardul de salariu poți extrage 3 salarii. Adică te poți împrumuta de 3 salarii.
Dar un telefon în rate ar însemna să plătești aproape încă jumătate din suma lui.

| nyoentox2002 a răspuns:

E un card ca oricare, poti sa iei in rate, dar eu prefer sa strang bani si sa imi iau telefon decat sa il iau în rate, ca daca iei in rate platesti dobanda/comision!
Telefonul pe care ti-l recomand e Motorola Moto g30 de la altex care are 128 Gb memorie internă cu 6 gb de ram si costa 800 lei, eu îl am si sunt multumit de el!

| outsidethebox a răspuns:

Du-te la reteaua cu care vrei sa iti functioneze si vezi ce oferte au, de obicei cer un avans, iar restul, inclus in costul abonamentului. Cu card de debit nu poti cumpara in rate...

| bliti a răspuns:

Cel mai bine suna la cei de la care vrei sa cumperi așa vei ști exact. Eu știu că da se poate dar depinde de cei care vând pentru că poate fi in rate egale de 3, 6, 9, 12 luni