| AlisXc a întrebat:

Buna, am o întrebare la care nu reușesc să găsesc nicicum răspunsul, nici pe forumuri nici pe informațiile oficiale. Dețin un card de cumpărături de doi ani pe care l-am folosit ca varianta de rezerva in cazul in care am avut nevoie sa cumpăr ceva dar doar pentru plata direct precum un card normal la care am pus ulterior suma retrasa. Acum am nevoie de un laptop anume pentru lucru și cum trăim aceste zile nu as dori sa dau toți banii odată. Ideea este că am la dispoziție la cardul meu de cumpărături și la magazinul online unde am văzut produsul plata in 18 rate, ceea ce nu înțeleg și nu este specificat nicăieri este daca după ce setez plata in rate mi se reîntoarce în contul aferent suma pe care am plătit-o fara suma ratei.
Ex: eu am 8000 lei in cont.
Execut plata 6500 pentru produs și setez programul de rate in 18 luni. Teoretic rata este 362 lei, restul de bani plătiți adică 6138 sunt repuși pe linia de credit sau rămân blocați? Pentru că nu aș vedea sensul să plătesc în rate daca ei nu îmi restituie restul sumei deja achitate la magazin. Nu am găsit răspunsul asta nicăieri, ba din contra, din exemplele date în alte întrebări am înțeles exact opusul și anume că plătești ratele dar suma întreaga este oricum retrasa din cont, lucru care nu are niciun sens. Va rog daca cineva știe răspunsul pentru că are rate prin cardul de cumpărături să mă ilumineze și pe mine. Nu îmi trimiteți linkuri către marketingul băncilor, am citit deja tot ce era posibil nu se precizează acest lucru.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am înțeles nimic din ceea ce întrebi.
Dacă ai plătit integral, cine să îți dea banii înapoi și de ce?

| AlisXc explică (pentru sadrian46):

Nu ați înțeles nimic stimate domn pentru că probabil nu știți să citiți, așa că lăsați tonul asta de adresare non-verbala agresiv pentru cineva care va permite sa-l aveți.
Când faci cumpărături cu un card de credit online ți se retrage de pe card toată suma iar ulterior din aplicație de banking îți setezi numărul de rate în funcție de parteneriatul dintre banca la care ai care și magazinul online. Întrebare mea era daca suma reținută deja de magazin ca și contravaloare se întoarce pe linia de credit și încep ratele sau daca ți se reține suma respectiva pe care o restitui ulterior lunar prin rate pe card dar fara sa mai plătești dobânda la ea că la cumpărături simple cu cardul, cum ar fi o plata la supermarket de exemplu.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlisXc):

Din nou nu am înțelem nimic sitmate domn.
Pui întrebarea așa.
daca suma reținută deja de magazin ca și contravaloare se întoarce pe linia de credit.
Cum adică se întoarce pe linia de credit?
Poți să îmi explici. că eu sunt ignorant cum se face asta?
Eu din câte știu, cardul de credit este solidar cu un cont bancar, cardul nu este un ceva de pe care se pot reține rate de pe el.
Astfel poate eu nu știu să citesc, iar se pare că dta nu știu ce înseamnă un card de credit.

| mihai69 a răspuns:

Dacă e vorba despre un card de credit - se vor retrage la datele stabilite de tine cu banca ratele.
Dacă e card de debit, se ia toată suma, nu 18 rate.

| Nalina a răspuns:

Salut!
Trecand peste mesajul tau alambicat, se pare ca ai citit despre conditiile bancilor, dar degeaba ai facut-o.

Orice card de cumparaturi, card de credit sau cum vrei tu sa ii mai spui iti pune la dispozitie o suma. Suma aia tu o folosesti pentru ce vrei tu. Daca tu cumperi un produs de pe un magazin online sau nu, alegi in cate rate vrei sa il platesti, insa tu nu platesti ratele la magazin, ci tu vei plati ratele la cardul tau, adica la creditul tau.
Concret: tu platesti suma produsului intreaga din cardul de cumparaturi, iar apoi vei incepe sa platesti ratele pentru acel credit. Nu ti se intoarce nici o suma nicaieri. Ratele tu le faci la banca de la care ai cardul de credit, nu la magazin. Nu ramane nimic blocat, suma e folosita, iar apoi tu pui banii inapoi pana ajungi sa achiti cat ai folosit.