| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Am un S10+ cu incarcator adaptive fast charge de 15W si as dori sa cumpar unul Supercharge de 25W. Afecteaza cu ceva bateria telefonului?
Dau funda

2 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, telefonul suporta incarcarea la 25w.

| Frank51 a răspuns:

Atâta timp cât tensiunea este cea recomandată de producător e ok. Problema apare atunci când încărcătorul nu este compatibil cu sistemul de încărcare al telefonului, și se va încărca doar cu o tensiune mică, de regulă 5V. De aceea se recomandă folosirea unui încărcător original care a venit în pachet, fiind proiectat să livreze tensiunea maximă acceptată de telefon și deci un curent foarte mare.