| Zuzumilk26 a întrebat:

Azi mi-a venit un incarcator qualcomm quick charge 3.0 si incarca un s9 plus mai incet ca cel original cu 15 minute. Afecteaza cu ceva Bateria Telefonului?

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu acelasi cablu? Ti s-a mai explicat de o mie de ori cu incarcatul pe aici. Stai breh chill...

| antimulte a răspuns:

Inseamna ca nu e la fel de bun ca cel original, cel mai bine e incarcator cu cablu original, ca acestea nu rezista cativa ani cat merge telefonul e alta treaba. Dar nu are ce sa iti strice la baterie sau la telefon, si apoi 15 minute nici nu e mare diferenta... am vazut cazuri cand timpul de incarcare s-a dublat cu un incarcator ieftin si chinezesc fata de cel original.

| GPA a răspuns:

Il incarca mai incet, deoarece amperajul difera (posibil sa aiba un amperaj mai mic), ceea ce va creste durata de incarcare. Nu-ti va afecta bateria, deoarece incarcarea standard a telefoanelor este de 5V constant.

Singurul lucru observabil va fi incarcarea mai lenta.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut nu ar avea de ce sa afecteze bateria!
Verifica output de la noul incarcator si output de la cel vechi si vezi daca e mare diferenta intre cele 2 daca sunt la fel inseamna ca incarcatorul "qualcomm 3.0" este de fapt un incarcator normal!

| Zuzumilk26 explică (pentru AlleXuSS):

Cel original are 5V si 2A si cel quick charge 3.0 are 5V si 3A

| AlleXuSS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Incearca cu alt cablu usb si vezi daca este vreo diferenta
si descarca aplicatia ampere de pe magazin play si testeaza vezi care ar fi mai bun!

| SoulReaver a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Incarcatorul nu a venit cu cablul lui? Si cablul determina viteza de incarcare.

| Zuzumilk26 explică (pentru SoulReaver):

Încărcătorul este despre Aliexpress.

| AlleXuSS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Aa pai in cazul asta sa nu-ti faci mari sperante ca v-a tine mult pentru ca in cel mai rau caz au componente ieftine in ele se incing si face poc! eu am unul de pe aliexpress unul cu 3 intrari usb 2 normale de 2.1a si unul de "fast charge"dar cand bag mufa usb pe acel usb fast charge la vreo ora deja se incinge si miroase putin a ars! dar inca nu s-a dus laughing

| Zuzumilk26 explică (pentru AlleXuSS):

Am comandat de la firma OLAF care era in top. Are 42017 de comenzi.

| Zuzumilk26 explică (pentru AlleXuSS):

#Aliexpress RON 8.00 45%OFF | 3A Quick Charge 3.0 USB Charger EU Wall Mobile Phone Charger Adapter for iPhone X MAX 7 8 QC3.0 Fast Charging for Samsung Xiaomi
https://a.aliexpress.com/_sWzB0n

| Yohei a răspuns:

O afectează, normal, oentru ca nu uncarci telefonul cu incarcatorul original

| Gabriel_Alin_1987 a răspuns:

Nu