| Dutzu18 a întrebat:

Salut TPU
Am un telefon Nokia C2 si l-am scapat azi din greseala in apa rece,l-am scos,i-am scos bateria si cartela si l-am lasat sa se usuce, l-am repornit iar telefonul merge dar cadn vorbesc cu cineva eu nu aud nimic, iar daca vorbesc cel cu care vorbesc aude tot ce ii spun....Stie cineva cum pot rezolva problema?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| PickUp a răspuns:

Pai trebuie bagat la difuzor dar cel mai bine il bagi de tot cu spatele sau cu fata(Unde e difuzorul) in jos pentru a pica apa si pentru a absorbii orezul!
Il lasi vreo 1-2 ore!
Funda?big grin

4 răspunsuri:
| Andrei1099 a răspuns:

Probabil e difuzorul dus, cel mai bine e sa il lasi fara baterie cateva ore sa isi revina. O metoda nebuneasca la prima vedere e sa il lasi intro punga cu orez, acesta va absorbii umiditatea din el.

| stlucian a răspuns:

Probleme difuzor.Incearca sa-l usuci cu un feon dar nu prea aproape de tel.thumbs up

| PickUp a răspuns:

Salut!
Pai poti sa te duci la reprezentanta Cosmote, Orange, Vodafone sau GSM pentru a-i face o verificare completa!
Eu iti recomand sa iti cumperi alt difuzor sau sa scoti tot din telefon si sa-l pui la caldura ori sa-l usuci cu feonul. Pune-l si in orez cum zic Spaniolii ca orezu absoarbe!
Asa a facut si unchimio cu orezu si dupa a mers telefonul!
Bafta!
Funda?big grin

| Dutzu18 explică (pentru PickUp):

Dar,dar telefonul trebuie tot cufundat in orez? sa fie astupat sau nu?