| xGamerZ212 a întrebat:

are ceva daca de exemplu, incarc telefonul cu un fast charge daca telefonul nu suporta fast charge, incarcatorul are 2 frecvente, una de 5v si 2 mah si una de 9v si 2 mah, telefonul isi trage curent din fast charge sau din cea mai mica? E un honor 10 lite

6 răspunsuri:
| Burcica_Nicu_1982 a răspuns:

Nu are nimic. Telefonul își ia cat ii trebui lui la încărcare.

| mihai69 a răspuns:

Încărcătorul poate avea două *IEȘIRI*, nu frecvențe. Mai ales că vorbim aici de curent continuu, nu de alternativ - deci frecvența e oricum fix ZERO.
Așadar, ai o ieșire de 9 V și Dumnezeu știe câți amperi, pentru că 2 mAh înseamnă 2 miliapmeri-oră și se poate referi cel mult la capacitatea unui acumulator. Dar 2 mAh e ceva atât de puțin, că nu ar avea vreo utilitate practică. E probabil vorba despre 2 amperi. Adică amperi-amperi, nu amperi-oră.
În fine, ideea e că dacă vrei să arzi telefonul, pune-l tu la 9 V și vezi cât durează până explodează acumulatorul.

| xGamerZ212 explică (pentru mihai69):

Are 2 iesiri frate asta zic, el intra automat pe iesirea de 5v si 2,, amperi,, eu asa cred

| mihai69 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Cum adică „intră AUTOMAT pe ieșirea de 5V și 2A"?!? Dacă are două ieșiri, nu îl bagi tu cu mânuța ta într-una dintre ele? Cum să „intre automat"?!?
Ideal ar fi să folosești ieșirea de 5 V, altfel, așa cum am spus mai sus - acumulatorul telefonului tău va exploda.

| xGamerZ212 explică (pentru mihai69):

Fratele meu,, iesirea" e doar o metafora daca scrie pe incarcator ca are 2 faze cum ar veni una de 5v si una de 9, nu despre slot e vorba, adica daca telefonul nu suporta fast charge el se incarca normal fara fast, dar TPU e degeaba din cate vad

| mihai69 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Bine, și nu puteai spune chestia asta din capul locului?!? E vina mea că nu știi să exprimi coerent o întrebare?!?
On topic: sincer, dacă ar fi vorba despre telefonul meu, NU aș folosi acest încărcător.