| BlackEdition a întrebat:

Salut TPU

Care credeti ca din urmatoaele telefoane este cel mai bun din toate punctele de vedere( aspect, rezistenta baterie, calitate fotografii, fara lag, sacadari, rezistenta la cazaturi, etc.) de ce ala si nu celalalt, avantaje si dezavantaje.

Nokia lumia 535
Evolio M5
Evolio Neos

Funda pentru cel mai bun raspuns! big grin

Răspuns Câştigător
| JohnyMoga a răspuns:

Evolio M5 este un smartphone dual-sim pe care compania bucureșteană mizează în a 2-a parte a lui 2015.

Specificații detaliate pentru Evolio M5;

– display IPS de 5 inch cu rezoluție 480×854 pixeli;

– procesor MediaTek MTK6582 quad-core la 1.3 GHz, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare și slot pentru microSD de până la 32 GB;

– Android 4.4 KitKat;

– dual-sim, 3G cu viteze de până la 21.6 Mbps în download, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS;

– 5 Megapixeli, autofocus, LED flash și cameră frontală de 2 Megapixeli;

– baterie de 2000 mAh.

Compania a ales să aducă pe piaţă un smartphone căruia să nu îi lipsească nimic din punct de vedere al funcţionalităţii. Acesta include 8 GB de spatiu intern de stocare, lăcaş pentru carduri microSD de până la 64 GB, cameră foto de 8 megapixeli pe partea din spate cu senzor retroiluminat, Bluetooth 4.0, accelerometru, giroscop şi modul de localizare GPS + GLONASS. Pe lângă toate acestea, Evolio NEOS este un smartphone Dual SIM, care foloseşte micro SIM pentru cartela principală şi mini SIM pentru cea secundară.

La capitolul software, avem de a face cu Android 4.4.2 KitKat cu interfaţă clasică, fără modificări la nivel vizual. Evolio livrează NEOS cu aplicaţia callRomania preinstalată, care oferă acces la servicii de telefonie VoIP pe reţele naţionale şi internaţionale la costuri foarte mici. Utilizatorii care îşi crează un cont, primesc la activare şi 5 euro credit pentru prima lună de utilizare.

Toate acestea se regăsesc într-un dispozitiv care costă 579 lei în magazinele de specialitate din România. Evolio NEOS a fost dezvăluit şi lansat în toată ţara astăzi, 10 noiembrie, şi

NETWORK Technology
GSM / HSPA
LAUNCH Announced 2014, November
Status Available. Released 2014, December
BODY Dimensions 140.2 x 72.4 x 8.8 mm (5.52 x 2.85 x 0.35 in)
Weight 146 g (5.15 oz)
SIM Micro-SIM
DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.0 inches (~67.9% screen-to-body ratio)
Resolution 540 x 960 pixels (~220 ppi pixel density)
Multitouch Yes
Protection Corning Gorilla Glass 3
PLATFORM OS Microsoft Windows Phone 8.1
Chipset Qualcomm Snapdragon 200
CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
GPU Adreno 302
MEMORY Card slot microSD, up to 128 GB
Internal 8 GB, 1 GB RAM
CAMERA Primary 5 MP, 2592 x 1936 pixels, autofocus, LED flash
Features 1/4'' sensor size, geo-tagging
Video 480p@30fps
Secondary 5 MP
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot
Bluetooth v4.0, A2DP, LE, apt-X
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS
Radio FM radio
USB microUSB v2.0
FEATURES Sensors Accelerometer, proximity
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML5
Java No
- Active noise cancellation with dedicated mic
- MP3/WAV/eAAC+/WMA player
- MP4/H.264 player
- OneDrive (15 GB cloud storage)
- Document viewer
- Video/photo editor
BATTERY Li-Ion 1905 mAh battery (BL-L4A)
Stand-by Up to 552 h
Talk time Up to 11 h (2G) / Up to 13 h (3G)
Music play Up to 78 h
MISC Colors Orange, green, white, black, gray, blue
SAR US 0.46 W/kg (head) 0.38 W/kg (body)
SAR EU 0.62 W/kg (head) 0.57 W/kg (body)
Price group 3/10

7 răspunsuri:
| lukyman a răspuns:

Eu personal folosesc Evolio Neos ca aspect e deosebit se misca bine baterie te tine aproximativ o zi la utilizare normala....cat despre rezistenta la cazaturi lasa de dorit... daca vrei un telefon rezistent iti recomand cu caldura Nokia lumia 535 e un tanc in comparatie cu Evolio

| Sufletzelll a răspuns:

Nokia lumia 535 castiga din start... are protectie Corning Gorilla Glass 3, ceea ce la evolio e telefon low budget. e doar sticla si atat happy la Evolio ai avantaj ca are performanta mai mare si ca e pe sistem android happy jocuri aplicatii si internet, calitate mai buna happy

| JohnyMoga a răspuns (pentru JohnyMoga):

Lumia 535 ultima specif

| RobertMoon a răspuns:

Dintre astea 3 Nokia, nu recomand telefoanele no name gen Allview, evolio, eboda, Vodafone sau mai știu eu zte sau alte chestii. Cand am vazut descrierea ta ma gandeam sa vad 3 variante bune și când deschid linkul bam ma lovește niște telefoane care nu sunt cine știe ce.

| Catalin4000 a răspuns:

Evolio Neos

| A5Tech a răspuns:

Clar lumia 535, e net superior androidului cu aceleasi specificatii.
Daca nu vrei sa moara telefonul cu aandroidul nativ si sa nu se blocheze, iei 535.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Evolio M5 deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.cel.ro/......cm/194781-

http://www.gsmland.ro/compara/5697,4929

Toate cele bune!