| Maxxxi a întrebat:

ce s-a aleg dintre Huawei P smart Z sau Huawei p40 Lite E. Aveti aici specificatiile:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9694&idPhon e2=10112

Sau ce telefon imi recomandati in pretul de 800 roni?
Sa aiba baterie buna, ecran mai mare si camera decenta daca stiti.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Huawei nu are acces la Magazin play.
Recomand Xiaomi Redmi Note 8 (sau Note 8 Pro).

| Maxxxi explică (pentru anonimg):

Ambele?

| anonimg a răspuns (pentru Maxxxi):

Cam greu de verificat daca ambele. Dar ar putea fi usor daca vei intreba vanzatorul mai inainte daca ambele telefoane au aplicatia Magazin(Google) play.
Eu cred ca ambele sunt restrictionate de la aplicatia Magazin play. Oricum, ele trebuie sa aiba o aplicatie asemanatoare de unde sa poti descarca programele cele mai importante.

| gelu1970 a răspuns:

P smart z are Android 9
Deci are servicii google.
P40 lite nu le are.

| gelu1970 a răspuns:

Poți cumpăra Redmi Note 8. Cred că il găsești pe la 800 ron, modelul de 64 gb.

| gelu1970 a răspuns:

156€ mai exact costă redmi note 8 pe Amazon.
Pe eMAG îți iau pielea, dacă vrei să îl cumperi acolo.

| ramonafesteu31 a răspuns:

Iți recomand sa iti cumperi un iPhone te tine mult si bine eu am iphone 11 pro max si e superb pe acesta ti-l recomand. Totusi daca ar fi sa aleg din cele doua as alege Huawei p smart z deoarece are fratele meu si e destul de mulțumit?

| WeedR a răspuns (pentru ramonafesteu31):

Salut, ambele sunt telefoane foarte bune in categoriea lor de pret, p smart z are si camera pop-up, procesoare bune si pentru gaming decent, si o baterie care o sa te tina foarte mult.
Daca ai mai avut Huawei eu as merge pe p40 lite e, vine cu AppGallery dar se pot pune usor ce aplicatii vrei tu.

| SoCristian18 a răspuns:

Salut Maxxxi,
Ținând cont ca Huawei P Smart Z este cu foarte puțin mai mare fata de p40 lite e. Eu personal as prefera Huawei P40 lite E pentru ca nu este o diferență foarte mare ca și dimensiune a display-ului, camera principala este mult mai buna, memoria este la fel și pentru ca este un telefon din 2020. Eu personal am cumpărat unul săptămâna trecută de pe site-ul www.HuaweiMobilestore.ro unde am prins și o reducere de aproximativ 7% prin intermediul codului P40LITEE040, dacă vrei poți să-l încerci și tu sa vezi dacă mai merge, însă să te loghezi pe site ca eu n-am știut inițial. Eu am luat telefonul pentru altcineva și chiar este foarte tare. Am reușit să-i transfer toate datele de pe vechiul telefon prin phone clone, și ce aplicații nu au putut fi transferate le-am găsit în mazinul lor (app Gallery) și găsești și o aplicație foarte tare MoreApps unde găsești aproximativ tot ce folosești. Dacă mai ai nevoie de ceva ma poți întreba.

| SorinMitru a răspuns:

Salutare tuturor,
In primul rand vreau sa precizez ca exista foarte multe telefoane care au acces la Magazin Play(P Smart Z are aceast magazine).
In al doilea rand Maxxi vreau sa te ajut in alegerea ta de achizitionare a unui telefon bun.
Ambele telefoane sunt destul de asemanatoare ca si design si specificatii:
-P Smart Z are un display de 6.59" si P40 Lite E de 6.39"
-P40 Lite E are 3 camere, cea principal este de 48 MP, P MSart Z are doua camere cea principala fiind de 16 MP
-P Smart Z are camera PopUp, aceea camera foarte funny care iese din telefo pentru selfie.
-pe partea de processor si baterie sunt la fel
P40 Lite E are ca si magazine official Huawei - AppGallery, aici gasesti majoritatea aplicatiilor folosite.
Iti recomand daca vei achizitiona acest model la transferal de date sa folosesti PhoneClone, este aplicatia oficiala Huawei pentru a face acest lucru.Prin Phone Clone se transfera aporape toate aplicatiile din vechiul telefon.
In AppGallery iti recomand de asemenea o mega aplicatie, MoreApps se numeste, aceasta te ajuta sa iti instalezi ce aplicatii iti doresti si de unde le poti lua.
Mai exista de asemenea si alte magazine alternative de unde iti poti descarca aplicatii, ApkPure si Apptoid(modelul P40 Lite E l-am achizitionat pentru mama mea la pretul de 750 ron si I-am instalat toate aplicatiile dorite, WhatsApp, Facebook, Messenger etc etc).
Daca doresti sa il cumperi la acelasi pret ca si mine iti pot comunica cum poti sa faci acest lucru de pe site-ul official Huawei.
Sper ca aceste lucruri te vor ajuta sa faci alegerea dorita. Daca mai ai intrebari sunt aici sa te ajut.
Te salut