| Maxxxi a întrebat:

merita sa dau la schimb un Htc u 11 pe un Iphone 6 s? Aici sunt specificatiile

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8630&idPhon e2=7242

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Memoriile de cât sunt

| Wr3nch a răspuns:

Nu, 6le e mai slab din toate punctele de vedere si mai vechi cu 2 ani.

| Bizon95 a răspuns:

Am modificat link-ul tau apasand pe differences
https://bit.ly/2ODrAEj
iPhone mananca rahat la toate capitolele
Android are nevoie de mai mult procesor din cauza emularii
DAR IN NICI UN CAZ nu e mai slab un octa core fata de un iOS dual CORE

EVERRRRRRR!

| Maxxxi explică (pentru Bizon95):

Ce emulare are? La ce emulare te referi?

| Bizon95 a răspuns (pentru Maxxxi):

Pe Android aplicatiile ERAU scrise NUMAI in Java (acum a evoluat la alt limbaj) iar aplicatiile in java NU pot fi rulate pe un procesor DIRECT si printr-un emulator care atunci se numea Java Machine (inca odata, informatii vechi, nu mi-am mai batut capul cu asta de ceva ani buni, insa principiul a ramas)

de ce se face asta?
pentru ca NUMAI ASA o aplicatie oarecare merge pe orice telefon cu Android, practic e un singur apk al aplicatiei care merge pe ORICE telefon, daca nu ar fi facut asta, producatorul aplicatiei trebuia sa compileze cod explicit pentru fiecare telefon in parte, iar google play sa tina cate un apk pentru fiecare telefon in parte, iar asta e nebuneala, sunt jdemii de modele de telefoane

treaba asta NU se intampla deloc la iOS, din cauza ca au un numar de vreo 20-30 de modele de telefoane per total, in intreaga istorie
iar in hardware, se traduce cu faptul ca un iPhone cu jumatate de specificatii la CPU cel putin merge la fel de bine ca un Android cu duble specificatii... chiar mai bine

asta e cauza pentru care iPhone a dominat piata asa de multa vreme
insa acum, cu octa core, chestia s-a cam rupt definitiv pentru Apple

| Crackman a răspuns:

Iphonul ala este unul foarte slab la baterie mai ales. Ieri l am dat pentru un Samsung A7

| Maxxxi explică (pentru Crackman):

Cineva mi-a zis ca are iphone si rupe pe capitolul gaming si are bateria ce tine o zi jumatate si nu se blocheaza niciodata.E adevarat?

| Crackman a răspuns (pentru Maxxxi):

Eu am scapat de iphone din 3 motive.
1- piata este plina de ele si nu mai valoreaza nimic
2_ bateria este exrementala mai ales 6 plus ( daca ala sta si joaca 8 bit games) sau doar vb la telefon logic ca il tine o zi juma.
3- performanta de gaming este cam limitata pentru ca are soft si ram putin, singurul luxru ce il face sa mearga bine este systemul conceput special.
Bonus - camera este putin mai buna decat mediu... Deci poti sa iei un a7 Samsung cu camera si super amoulet screen

| DenisIonut01 a răspuns:

Nu merita.

| XYZ02 a răspuns:

Haha,in niciun caz.