| Iuliaan99 a întrebat:

mi-am cumparat un Nokia Asha 300 de 9 zi si nu am stiut ca trebuie formatata bateria! Daca o formatez acum are ceva? Dau funda happy!

P.S : marca bateriei este BL-4U

Răspuns Câştigător
| sorin_6068 a răspuns:

Softul telefonului stopeaza alimentarea bateriei dupa ce aceasta ajunge la un nivel de incarcare de 90% deci poti sa tii telefonul la incarcat cat vrei ca e degeaba. Intr-adevar acea "formatare" ar ajuta la prelungirea vietii acumulatorului adica poate fi folosit mai multi ani dar autonomia nu va creste.Incarca bateria normal iar aceasta va incepe sa tina din ce in ce mai mult

1 răspuns:
| cristianox10 a răspuns:

Cine ti-a zis ca trebuie formatata?laughing ala e un mit nu conteaza daca o formatezi sau nu tot atat tine.