| Mitu_Beto_1995 a întrebat:

Salut tuturor. De curand mi-am achizitionat un telefon (Iphone 4s). Deci el nu este activat si nici decodat. Mai deci teoretic este block sau ceva de genu. Nu prea ma pricep eu la chestile astea, dar as avea nevoie de ajutorul vostru. Am inteles ca se poate decodata printr-o anumita retea Gevey sau Neverlock Dumneavoastra ce imi recomandatii? cum as putea sa fac sa mearga si pe cosmote? Deci telefonul este ne activat este si ne decodat. Deci teoretic nu pot sa il fac am urmat pasi de acolo si imi cere cartela si am fost sa mi-l verifice este codat pe Spania si retea Orange si ca sa il activez nu merge. si am conexiune la wifi tot...

2 răspunsuri:
| Assu53 a răspuns:

Ce sa va fac ma daca toti sariti pe iphone laughing) astea sunt cele mai pretentioase telefoane big grin nu poti sa umbli deloc pe ele ca gata ai restricti bla bla bla... happy singurul lucru care ar fi bine sa ii faci sa te duci cu el la servicewinking degeaba te chinui tu acasa... decat sa il strici happy

| relian a răspuns:

Ok inainte sa faci ceva cu gevey sau mai stiu eu cu ce incearca sa activezi telefonul.Nu bagi nimic in el nici o cartela nimic, nu il conectezi la calculator, doar il deschzi si incerci sa il activezi.Cum faci asta? Cred ca stii sa il deschizi si atunci va aparea chestii sa dai sa faci next etc.Tu faci ce zicde el alegi tara, setezi limba pina ajungi undeva unde zice sa te conectezi la internet. Daca ajungi acolo mergi; la cineva care are internet wireless, pentru ca telefonul tau deja este on pe wireles si poate intra pe net.Acolo unde mergi sa ai net wireless telefonul va gasi ceva wirelesuri si tu il alegi pe ala al tau daca ai unu sau la cine esti si dai join. Daca wirelesul are porola ceri la cine esti parola si o pui acolo dupa care dai join.Si telefonul va trebuie sa se activeze, adica zsa il poti folosi sa intri pe el peste tot.Chiar daca e codat tu trebuie sa il activezi si sa poti umbla pe el chiar de nu ai cartela. Daca faci asta si se activeaza atunci totul este spre bine.Deabia dupa ce l-ai activat sia mers atunci te apuci sa il decodezi u ce vrei tu.Iti recomand factory unloack pentru ca dupa nu mai ai probleme.O sa iti scriu pe aici cam mult dar asta e daca vrei sa stii ce sa faci. Factory unloac poti face in Romania dar e ceva cam scump am auzit, sau poti face asta pe ebay america si te costa 2-3 dolari nimic mai mult.Eu asa am decodat destule iphone pina acum.Nu trebuie sa duci telefonul nicaeri, nu trebuie sa iesi din casa, Dar trebuie sa ai adresa pe ebay si card bankar cu care sa platesti aia 2-3 dolari.Acum sa revenim la activarea telefonului. Daca faci ce am zis si telefonul o sa-ti dea un mesaj ca este aglomerat nu stiu ce site sau la Apple atunci ai incurcato nu o sa poti tu sa activezi acel telefon.Ce se intimpla? La iphone daca telefonul este decodat cu gevey sau cidya deci o decodare ilegala atunci cind vei incerca sa faci upgrade la alt iso adica alt soft nou telefonul ti se va bloca si singur nu vei avea nici o sansa sa il mai activezi.Telefonul nu e stricat doar e blocat nu ma refer la codat ci la blocat pentru ca asta sa intimplat.Deci tu verifici daca poti activa sau nu telefonul cel ai. Daca poti atunci esti norocos si iti recomand sa faci factory unloack pe ebay daca cunosti pe careva care are cont acolo si a mai cumparat cite ceva. Daca insa nul poti activa atunci va trebuie sa mergi la cineva care se pricepe la un seervice de telefonie si aia o sa til activeze dupa care revii aici si iti voi spune ce sa faci in continuare.Nu te lua dupa nimeni altcineva sa faci alte chestii ca te vor costa bani pe tine nu pe ei. Daca nul poti activa tu atunci sigur va trebuie sa scoti ceva bani din buzunar sal activeze unu care se ocupa cu asa ceva.Bafta si noroc.