| BLADE98 a întrebat:

Salut va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cit mai concret am un telefon Sony Xperia E1 si ca sa ma conectez la internet folosesc notebook-ul ca router wifi insa notebook-ul este conectat la usb modem la unite 3g.Telefonul se conecteaza la wifi-ul pe care il deschid dar nu pot accesa internetul Din calculator imi arata ca wifi-ul are acces la internet cine ar putea sa-mi spuna care ar fi problema La un Samsung galaxy Ace 3 merge wifi-ul dar la telefonul meu si la Ipohne 4 s nu merge

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca laptopul este pe post de hotspot si doar unele telefoane se conecteaza cu wi-fi la el, atunci s-ar putea ca aceea se conecteaza dupa careva norma/frecventa noua, iar telefoanele maivechi nu sunt in stare sa gestioneze aceea frecventa. E ca si cum telefoanele noi stiu sa functioneze pe 4G, dar cele vechi cunosc doar normele 2G sau 3G si functioneaza doar pe acele codari.

Dupa mine, solutia este sa intrii la setarile hotspot pe laptop si alege norma "N" de comunicare, recunoscuta si de aparatele wi-fi folosite inainte cu 4-5 ani in urma, cand iPhone 4 a iesit pe piata.
Daca ai posibilitate la mai multe norme, incearca-le pe toate.