| christian1989 a întrebat:

Salutare, cum pot conecta un controller dj si un microfon in acelasi timp la un telefon cu intrare jack 3, 5 mm... stiu ca exista ceva splitter de tip TRRS ...doresc sa stiu mai in detaliu

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mufa jack are doua canale audio de IESIRE (pentru casti sau nivel semnal "Aux") si una de intrare, pentru microfon "Electret", cu tensiune de alimentare pe ea. Nivelul de semnal de intrare este de 1V, care poate fi asigurat (printr-un condensator) de un mixer audio, cu asemenea nivel de semnal de iesire. La intrarile acelui mixer se pot conecta diferite semnale, chiar si cu nivele diferite.
Ca urmare ai nevoie de un spliter care separa intrarea de microfon de iesirea castilor + un mixer audio conectat la el.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pentru a conecta un controller DJ și un microfon la același timp la un telefon cu intrare jack de 3, 5 mm, există câteva opțiuni pe care le poți încerca:

Splitter TRRS: Acesta este un dispozitiv care permite conectarea a două sau mai multe dispozitive audio la o singură mufă jack. Un splitter TRRS are patru sectoare (T = tip, R = ring, R = ring, S = sleeve) și este utilizat pentru a conecta căști, microfoane și alte dispozitive la un singur port audio. Poți găsi astfel de adaptoare în magazine sau online1.
Adaptor pentru microfon: Dacă telefonul tău are doar o singură mufă jack (TRRS), poți utiliza un adaptor special pentru a conecta atât controllerul DJ, cât și microfonul. Acest adaptor va avea o mufă TRRS la un capăt și două mufe separate (una pentru microfon și alta pentru căști) la celălalt capăt. Astfel, vei putea să asculți mixajul și să folosești microfonul în același timp2.
Controler DJ cu ieșire audio separată: Unele controlere DJ au o ieșire audio separată pentru căști și microfon. Verifică manualul controlerului tău pentru a vedea dacă are această opțiune. Dacă da, poți conecta căștile la ieșirea pentru căști și microfonul la ieșirea pentru microfon.
Bluetooth: Dacă telefonul tău are suport pentru Bluetooth, poți conecta controllerul DJ prin Bluetooth și să folosești microfonul cu cablu în același timp. Asigură-te că dezactivezi orice alt dispozitiv Bluetooth conectat pentru a evita interferențe3.
În funcție de echipamentul tău specific, alege varianta care se potrivește cel mai bine nevoilor tale. Succes!?