| damnedwolf a întrebat:

Salutare lume am si eu o intrebare am achizitionat recent un telefon modern dar am o problema cartela mea a veche este din aia mare si telefonul are loc de cartela micro exista vreo posibilitate sa imi trec numarul pe alta cartela fara sa deschid abonament

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Du-te la operatorul de telefonie mobila si ceri sa iti schimba cartela. E gratis.
Inainte poti sa iti muti contactele toate pe google si apoi cand te conectezi pe noul telefon ai si contactele automat.

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu e nevoie de portare, abonamente si altele, mergi frumos la cei de la care ai cartela si spune-le ca vrei sa schimbi cartela cu una compatibila cu telefonul, o vor face gratis din cate stiu.

| FreddieM a răspuns:

Am patit si eu treaba asta si am rezolvat-o foarte usor, taind cartela cu foarfecul pe masura ceruta. Iti dau un link de unde sa iei masura corecta. http://planetcypher.blogspot.com/......e-for.html

| Daniel323 a răspuns:

Cartela se schimba gratis la centrele de care apartii.
Daca ai microsim iti vor da una mica care intra exact.

| FreddieM a răspuns:

Iti sugerez sa tai putintel mai mare conturul cartelei si sa o ajustezi ulterior frecand marginile de o pila de unghii pane se va potrivi pefect in slot. Succes

| gelu1970 a răspuns:

Da. Poți să tai cartela folosind una identică, ca și șablon.
Dacă sim actual e foarte veche eu aș opta pentru un duplicat cu același număr deoarece influiențează in conexiunea 4g.
Mergi la un magazin gsm ce vinde pentru compania telefonică ce ai tu și cere un sim cu același nr. Nu poate costa o avere.
Dacă ai contactele salvate pe sim, mută totul in contul google.
Odată activat sim nou, cel vechi devine inutilizabil.

| Demidol a răspuns:

Poate fi taiata cartela (nu cu foarfeca, ci la showroom). Dar cel mai bine este sa mergi sa-ti dea o cartela micro. Va fi si cu 4G (ceea ce cartela ta nu are), deci mult mai buna. Se face gratuit.
Mergi si cu telefonul, si cu vechea cartela.