| Ghiuruțan_Răzvan_2000 a întrebat:

Salutări.
Dacă o să actualizez Android 8 Oreo la Samsung Galaxy A8 (2018), oare se afectează descărcarea baterie mai repede?

4 răspunsuri:
| hanakoikezawa a răspuns:

Din moment ce telefonul este conceput special pentru a rula actualizările pe Android 8, nu va afecta bateria. Cel mai mare mâncător de baterie din istoria Androidului, după părerea mea, este Android 6. (Experiență proprie).

Bula
| Bula a răspuns:

Orice actualizare mareste soft-ul instalat si - ca urmare - diminueaza din resursele aparatului, in mai mica- sau mai mare masura.
Ca urmare, si consumul va deveni mai mare, intr-o masura mai mica sau mai mare.
La un moment dat, dupa multe actualizari, esti nevoit sa cumperi aparat nou, fiindca cel actual va fi deja extrem de lenes si neincapator. sad

| Bogdan70001 a răspuns:

Din moment ce banuiesc ca ti-a venit update-ul oficinal nu prea ai pentru ce sa-ti faci griji ca pana la urma a fost optimizat de Samsung, dar bineinteles ca putin putin va afecta bateria ca doar treci la un OS nou

| gelu1970 a răspuns:

E posibil sa afecteze in consumul bateriei.
insa nu trebuie sa intelegi prin asta ca o sa scada cu siguranta durata bateriei. e posibil.