| FloreLore a întrebat:

Samsung Galaxy S3 mini sau Samsung Galaxy Advance?

2 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Hai sa le luam in paralel.
La prima vedere. Amandoua au Mini-SIM, deci nu va trebui sa-ti tai SIM-ul ca sa-l bagi in telefon. Advance e cu 10g mai greu, nu ca i-ar pasa cuiva. Ecranul este acelasi la amandoua, cu diagonala de 4", insa Advance poate parea putin mai mare pentru ca nu e atat de rotunjit la colturi.
Memorie. Amandoua au memorie interna de 8 sau 16 GB, insa trebuie sa stii ca nu poti folosi toata memoria, ci doar undeva la 75% (mai ocupa si sistemul de operare). S3 mini are RAM de 1 GB, Advance are doar de 768 MB.
Media. Ambele au camera de 5 MP si filmeaza la 720p cu 30 fps. Camera secundara la Advance are 1.3 MP, la S3 mini e VGA (adica undeva la 0.3 MP).
Performante. S3 mini vine cu Jelly Bean (Android 4.1), pe cand Advance vine cu Gingerbread (v2.3.6), insa poate fi upgradat la Jelly Bean. Parerea mea este ca daca un telefon vine cu un anumit sistem de operare, va functiona cel mai bine cu acel sistem, deci nu e indicat sa dai update. Desigur, daca telefonul e puternic, nu sunt probleme. Aproximativ acelasi procesor in ambele telefoane, un dual-core de 1 GHz Cortex A9, e rezonabil, acelasi procesor grafic.
Durata de viata a bateriei. Ambele au baterii de 1500 mAh, insa mi se pare putin pentru un ecran de 4" (eu am un telefon cu ecran de 3.5" si baterie de 1500 mAh, si tot nu ma tine decat o zi daca il folosesc intens). Pe GSMArena, Advance apare ca fi avand o autonomie mai mare decat S3 mini, dar nu stiu ce sa zic, nu bag mana in foc pentru asta, depinde ce faci cu telefonul.
Pretul. Cam acelasi la amandoua, depinde de noroc, unde gasesti mai ieftin.
Comparate unul cu celalalt, telefoanele sunt in principiu la egalitate. E doar o alegere intre care iti place tie mai mult. Te poti uita si pe forumuri, sa vezi cum se comporta si in realitate aceste telefoane, poate mai sunt persoane care au unul din telefoane si iti pot spune daca merita sau nu. Sper sa faci alegerea corecta, daca ai de gand sa cumperi un telefon din astea doua. Numai bine!

| minnie20 a răspuns:

Eu as alege Samsung Galaxy S3

Dar uite vezi aici avantajele si dezavantajele si apoi te poti decide :

http://www.phonearena.com/....../6330,6873