Întrebare recomandată | d3javw a întrebat:

Seara buna, ce marca de telefon ati recomanda in jurul sumei de 900 lei.sony,allview,samsung?

31 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Samsung, si iti recomand sa mai pui 200-300 ron pe langa aia 900 si sa-ti achizitionezi un s3 happy. Bft

| RB26DETT a răspuns (pentru Jipa95):

Cu 700 lei iti iei un xperia L care are placa video si RAM-ul mai bun decat s3-ul laughing)) + o gramada de chestii de design, recomand Sony cu incredere, calitatea materialelor nu se compara, mult peste Samsung si multe altele, la performante un Sony ar depasi Samsung deoarece Samsung foloseste in special GPU de la mali, fata de adreno [folosit de Sony si nu numai] care este mult mai bunwinking si pe Samsung dai de adreno dar in versiunea mai scumpa, nu la toate modelele!
Am un xperia m, foarte multumit de telefon, designul carcasei este super, designul meniului super, animatii excelente, lasa un aer de premium, orice ai face, viteza mare pe net, prin meniu, am OTG [conectez controler ps sau xbox, tastatura, mouse, stick usb etc...] telefonul este certificat play station, are cateva functii in plus fata de telefoanele normale[de la alte marci] si totusi xperia m costa cam 600 lei, vezi ca pe la 900 de lei poti sa-ti iei m2 daca-ti place, mai pui ceva bani si ti-l iei pe ala, mult mai bun decat un s3! parerea mea!

| Jipa95 a răspuns (pentru RB26DETT):

Eu i-am recomandat acel telefon. Dar tot tin sa cred ca telefoanele Samsung sunt mult mai aratoase si mai performante, decat cele Sony.

| RB26DETT a răspuns (pentru Jipa95):

De exemplu, uita-te aici https://www.youtube.com/watch?v=JLZTTp-J7oc si vei vedea ca san andreas ruleaza cu intreruperi pe s4 si note 3 pe cand pe z1 merge mai binisor, imagineaza-ti pe z2 cum merge, tin sa precizez ca am avut jocul asta pe m si la grafica medie, rezolutie maxima mergea bine, se mai agata cateodata cand se aglomera pe acolo dar in rest mergea super! am completat cam jumatate de joc dar am inceput sa ma plictisesc de el, il jucasem 5-6 ani pe pc :D
Ce pot spune, fiecare are gusturi, mie imi place designul de la Sony, cel de pe Samsung este neschimbat, de la s pana la s5 cam tot acelasi telefon cu performante si marime schimbata!
La Sony a evoluat, mai intai a fost Sony Ericsson xperia arc, arc s, play, apoi a aparut Sony xperia j, e, l, m, sp etc... Sony mai are si acel LED care se aprinde in mai multe culori, cand te uiti prin galerie sau cand asculti muzica, cand primesti notificari, il pui la incarcat, te suna cineva etc...
la Samsung sincer nu-mi place bara aceea ce pare a fi aluminiu dar este plastic vopsit si ma enerveaza ca se ia acea vopsea si apoi telefonul arata destul de urat, daca l-ai scapat si pe jos gata-i, nici nu vrei sa te mai uiti la el.
Un dezavantaj la Sony ar fi bateria care nu se poate scoate/schimba in rest... calitate in orice colt

| RB26DETT a răspuns (pentru d3javw):

Da, este bun la toate, nu cred ca ar avea probleme in rularea unei aplicatii o data ce al meu cu aceleasi specificatii doar ca are 1 ghz dual core, ruleaza orice fara probleme, intarzieri sau alte aleawinking O alegere foarte buna! Iti spun din timp, ai 8 gb memorie interna, 1 gb telefonul ti-l vede ca si cum ar fi memorie interna, 4.7 sau 5 gb ti-i vede ca si cum ar fi card SD si daca ii bagi card este vazut ca extcard, ce vei instala de genul san andreas, real racing 3 etc. se va duce in acei 4.7 gb, daca iei telefonul cu android 4.1 atunci ii poti face root cu framaroot pe modul gandalf, vezi daca ti-a instalat superSU sau superuser, daca nu poti lua unul din ele gratis de pe google play apoi tot de pe google play iti descarci gl to sd, tot gratis, acela iti va creea fisiere pe extsd [adevaratul card sd] cu numele data, respectiv obb, acolo bagi sd files a jocurilor mai mari, instalezi apk-ul, intri in gl to sd, montezi imaginea [ai buton acolo] si apesi play la jocul pe care vrei sa-l jociwinking daca nu vrei sa te complici cu asta, te poti multumi cu ceea ce aiwinking ce ti-am spus eu este in cazul in care vrei sa faci ca mine, sa ai un card de 16 gb plin cu jocuri ca atunci cand incerci sa filmezi 10 minute sa nu poti ca nu mai ai loc pe card laughingwinking
sa spun despre telefon, 4g, super!, ecran 720p, super! camera de 8, foarte buna! ecran mare, foarte bun, nfc etc...

| RB26DETT a răspuns (pentru d3javw):

Din cate vad pe gsmarena, nu ai slot de card pentru telefonul ala, trebuie sa te multumesti cu 16 gb :\ ma indoiesc ca-ti ajung, am card de 16 gb, filmez cateva minute 720p si deja jumate este gol, am cateva melodii, 3 gb ocupati + cateva aplicatii, pa pa memorie libera. pe Allview ai doar 3g, pe cand pe sp ai 4g, hspa + Hsdpa, etc. pe Sony ai bravia engine [o chestie la software ce face meniul si toate celelalte chestii sa arata mai bine, efecte in plus etc. specific Sony] gandeste-te ce mai face Sony in afara de telefoane, play station, TV, laptopuri [vaio], sisteme audio, casti, periferice etc.allview? este o marca mai slaba, nu o poti compara cu Sony, Samsung, HTC, LG. pe Sony ai camera mai buna, cu mai multe functii, am tableta cu acelasi gpu ca pe acel Allview, pot spune ca nu este cine stie ce! placa video in 8 nuclee dar adreno 320, simpla se misca mult mai bine in jocuri etc...este aproape cea mai buna placa video [vb de adreno aici], cat despre chipset, mediatek, folosit doar pentru astea low cost, entry level, nu cred ca se prea merita sa dai bani pe acel Allview adica ai procesor quad core cortex a7 care este generatie mai buna decat procesoarele krait folosite pe Sony si pe alte marci
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5997&idPhone2=5364 uite aici, fa si tu singur comparatia, nu te lua dupa numarul de nuclee sau dupa frecventa, ca asa am facut si eu cu o tableta quad core 1.2 ghz, placa video in 8 nuclee, 1 gb ram, merge mai rau decat un Samsung cu 184 mb ram si procesor armv6 de 600 mhz, sincer! in jocuri se descurca ok dar este plina de erori, pe net merge greu, descarca foarte greu etc... [utok 700q]
Eu unul mi-as lua de la Sony;) adica o data ce iti iei un Sony nu mai vrei altceva, te faci unul cu telefonul, te lipesti asa de el, designul si toate alea, calitatea sunetului etc. super telefon! sp la putere!
Iti poti lua Allview dar mai devreme sau mai tarziu te vad la aceasta categorie postand intrebare cum ca 'de ce nu-mi mai merge x la telefonul Allview.' vad foarte multi facand asta;)

| SouLIce a răspuns:

Daca mai poti plusa la buget cu 100 lei poti lua acest l9 2
http://www.pcgarage.ro/smartphone/lg/optimus-l9-ii-d605-black/
In 900 Motorola moto g este best buy
http://www.pcgarage.ro/smartphone/motorola/moto-g-16gb-dual-sim-black/

| xrapalexx a răspuns:

Samsung

Răspuns utilizator avertizat
| adriandibosfcdb123 a răspuns:

Vodavone 965

| M21mihai a răspuns:

Mai bine Samsung

| Stefi06 a răspuns:

Samsung Galaxy S2. Daca il iei la abonament te costa in jur de 900 lei, eu am S2 si abonamentul de 9 euro si pe telefon am dat 900

| RaduIulian88 a răspuns:

Uite acest telefon de la Sony este foarte atragator si se apropie de acea suma http://bit.ly/1l6yZYj

| andreimihai53 a răspuns:

Samsung Galaxi s3

| andreimihai53 a răspuns:

Samsung Galaxi s4 dar la mana a 2-a

| andreimihai53 a răspuns:

Eu mi-as cumpara un Samsung pentru ca este cea mai buna firma de telefoane din tara.

| andreeadaiana2000 a răspuns:

Samsung e cel mai bun.Cum ar fi Samsung Duos si Sony e bun daca vrei sa-ti iei Sony
poti sa alegi Sony Xperia.

| zilar18 a răspuns:

Ce iti propun este sa iti iei ceva Samsung neaparat de la s2 sau iPhone sau un HTC!

| SpeedO123 a răspuns:

Eu iti recomandez un Nokia asta ii firma mai buna ca Sony akkview Samsung si e mai trainic ca toate

| Allyx3 a răspuns:

Cu siguranta Samsung. happy

| th00d a răspuns:

Samsung ar merita

| Raul2002boy a răspuns:

Eu am s3 din Austria foarte ieftin si cu folie si carcasa originala la doar 1050 lei(50 lei carcasa si folia)...eu ti-las recomanda... funda pls?

| LuckyBird a răspuns:

Allview, am si eu unul si e super happywinking

| mirotakis a răspuns:

Dintre cele spuse de tine as alege Samsung

| Vynx a răspuns:

Eu personal iti recomand Alcatel C7 pop, chiar daca Alcatel nu este cel mai cautat furnizor de telefoane acest telefon este impresionat ca dimensiuni, grafica etc...

| sNk2015 a răspuns:

Mai pui vreo 400 de lei si iti iei si tu un Samsung bun

| AndreiFcSb2003 a răspuns:

Samsung Galaxy S2 Plus este perfect big grin