| SonicAndrei a întrebat:

Un telefon achiziționat de la Vodafone/Orange se poate debloca gratuit în siguranță de acasă, fără pierderea garanției? Doresc să-mi iau un smartphone, iar acum cel mai bun preț e la Vodafone (fără abonament, îl iau la prețul standard). Este codat în rețea și se poate decoda gratuit, dar prefer să nu-l dau în service pentru un lucru care se poate face ușor și acasă. Există aplicații pentru așa ceva.

4 răspunsuri:
| celdesuspendat a răspuns:

Cauti softul de fabrica si-l reinstalezi.

| celdesuspendat a răspuns:

Dar nu e neaparat sa fie codat, mai ales daca e dualsim. deci daca il iei la liber, sa ti-l dea decodat.

| celdesuspendat a răspuns (pentru celdesuspendat):

Recomand totusi sa cauti pe la altex de exemplu. poti gasi si mai ieftin, si sigur necodat.

| SonicAndrei explică (pentru celdesuspendat):

Vreau să-mi iau Samsung Galaxy Note 4; sunt 2 versiuni în România (cu 2 procesoare diferite), iar cel pe care îl doresc eu este doar la Quick Mobile, Orange și Vodafone (și la alte magazine despre care nu am auzit niciodată).
Ideal ar fi să-l iau de la Quick Mobile, dar e 2700 lei, față de Orange unde e 564 € (2500 lei) și Vodafone unde e 530 € (2300 lei). Desigur, până la sfârșitul lui octombrie (atunci îl voi lua) prețurile vor mai scădea.

Dar nu vine cu softul de fabrică?