| SonicAndrei a întrebat:

Cum se face deblocarea unui smartphone dintr-o rețea de telefonie? Trebuie dus neapărat în service-ul autorizat (dat înapoi la Orange/Vodafone...) sau se poate face și de acasă fără nici un risc (fără pierderea garanției)?

Mai am o întrebare puțin cam stupidă: smartphone-urile blocate în rețea, noi, au fost codate din fabrică sau au fost resigilate după blocarea lor de Orange/Vodafone/Telekom?

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca ai sculele, softul (care nu e free) si priceperea necesara, poti face si acasa!

| SonicAndrei explică (pentru K0sti):

Am găsit și softuri free (decodarea nu știu dacă e la toate free), la o primă căutare am găsit așa ceva: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spocky.galaxsimunlock

| SonicAndrei explică:

Am mai aflat niște informații între timp din forumul Vodafone: https://forum.vodafone.ro/t5/Samsung/Decodare-Samsung-Galaxy-S2/td-p/22253

Am înțeles că se poate pierde garanția dacă îl decodez prin alte metode și că decodarea se poate face și cu cod (care îl primesc în magazin).

| SonicAndrei explică:

L-am luat de la Vodafone, a fost codat, dar mi l-a decodat pe loc.

| Bobby711 a răspuns:

Sunt site-uri unde poti sa iti deblochezi telefonul trebuie sa introduci datele exacte ale telefonului iti specifica acolo tot ce trebuie sa introduci si vei primi un cod de deblocare insa majoritatea site-urilor de genul cer bani pentru a primi codul, unele sunt inselatorii. Poti sa o faci si cu anumite programe sau metode in functie de ce telefon ai insa asta inseamna sa o faci manual si sa ai ceva cunostinte. Oh am uitat in cel mai rau caz poti sa blochezi telefonul adica nu va mai merge nici macar pe reteaua pe care a fost codat. Iti recomand sa il duci la un service chiar daca dai bani macar e sigur si oricum trebuie sa platesti si pentru codul (asta fiind varianta sigura).

| SonicAndrei explică (pentru Bobby711):

Dacă îl iau la prețul standard decodarea e gratuită (doresc un Note 4 și la Vodafone e cel mai ieftin), dar aș prefera să găsesc un program/aplicație de acasă. Ști cumva unul sigur? Nu vreau nici să afecteze garanția.

| Bobby711 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Eu tot iti recomand sa il duci la un service pot sa iti caut aplicatii pe internet sa iti decodeze telefonul insa nu sunt cele folosite la un service autorizat alea costa. Pot sa iti caut insa nu garantez ca merge ca te vei descurca sa il folosesti sau ca nu iti va strica telefonul.Eu iti zic sa iti cumperi telefonul dupa eMAG, media galaxy flanco preturile sunt mai mici ca la Vodafone Orange etc. e si decodat+ ca tu vei fi nevoit sa platesti si abonamentul la Vodafone pe care nu il vei folosii daca imi zici ca vrei sa il decodezi. Mai bine il iei in rate la un magazin specificat mai sus si rezolvi toate problemele. Daca nu vei folosi cartela in el e inutil sa mai faci abonament nu crezi? Eu cand cumpar ceva folosesc cardul de credit. Cand folosesc cardul suma e platita in totalitate de la cine am cumparat din ziua in care am facut contractul eu trebuie doar sa pun banii inapoi pe card cu dobanda specificata eu cred ca am 1-2%. Daca ar fi sa faci in rate la orice magazin dobanda va fi mult mai mare. Cand faci un abonament ajungi de cele mai multe ori mult mai mult decat face telefonul si optiunea ta e nesatisfacatoare ajungi chiar sa platesti telefonul de 2 ori in unele cazuri. Deci fa mai bine cum iti zic eu.

| SonicAndrei explică (pentru Bobby711):

Chiar la Vodafone mă voi duce, am aflat că nu e nevoie să-l trimit neapărat în service ci doar să-mi dea codul pe e-mail. Nu căuta aplicații, nu cred că mai are rost.
Nu voi lua Note 4 de la Altex/Emag/Flanco/Domo etc pentru că nu au versiunea cu procesorul Snapdragon 805 ci o au pe cea cu Exynos 5433 (deci altă performanță); doar la Quick Mobile, Orange și Vodafone este versiunea pe care o vreau eu.
Dacă îl voi lua de la Orange/Vodafone (se pare că e mai ieftin acolo) nu îl voi lua cu abonament, ci la prețul standard (de aceea decodarea e gratuită). Acum sunt pe Orange și îmi încarc cartela de 2-3 ori pe an, nu mă prea interesează partea de telefonie.