| Florian80 a întrebat:

Voi cat stiti ca ar fi normal sa ai activitate pe telefon /zi? Cate ore? 2 sau 3 sau 4 sau cate? ms

1 răspuns:
| ahlrh a răspuns:

Potrivit unui studiu realizat de Pew Research Center în 2021, utilizatorii de smartphone-uri din Statele Unite petrec în medie 3 ore și 43 de minute pe zi pe dispozitivele lor. Cu toate acestea, există o mare variație în această cifră, de la cei care petrec doar câteva minute pe zi până la cei care petrec mai mult de șase ore.

Nu există un răspuns definitiv la întrebarea cât timp este prea mult timp petrecut pe telefon. Depinde de o serie de factori, inclusiv vârsta, ocupația și stilul de viață.

În general, este recomandat să limitezi utilizarea telefonului la câteva ore pe zi. Acest lucru te va ajuta să te concentrezi pe sarcinile importante, să te odihnești suficient și să ai relații sănătoase cu cei din jurul tău.

Iată câteva sfaturi pentru a reduce timpul petrecut pe telefon:

Setează-ți limite de timp pentru anumite aplicații sau activități.
Dezactivează notificările pentru aplicațiile care nu sunt esențiale.
Pune-ți telefonul în modul avion sau silențios atunci când nu-l folosești.
Găsește alte activități care să te distragă, cum ar fi să citești o carte, să faci o plimbare sau să petreci timp cu prietenii și familia.
Dacă simți că utilizarea telefonului tău îți afectează negativ viața, poate fi util să consulți un profesionist.