| Florian80 a întrebat:

Vreau sa-mi criptez cardul microsd pe care-l folosesc in tableta /telefon -asta inseamna ca dupa criptare cardul va fi citit de dispozitiv ca memorie interna sau va fi vazut tot ca si inainte ca un card, atata doar ca datele sunt protejate? Ms frumos!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai sanse minime sa poti folosi un card incriptat atat pe telefon, cat si pe o tableta si/sau calculator.
Ai avea nevoie de acelasi aplicatie si versiune, instalat pe fiecare dispozitiv, care sa faca exact acelasi procedura de incriptare-decriptare!

Un card /stick /disk incriptat se "vede" (sau nu) pe dispozitive in functie de algoritmul de incriptare.
Este posibil sa vezi fisiere pe card-ul incriptat, dar sa le poti folosi doar cu un program /aplicatie special, cu are a fost incriptat, dar este posibil si sa devina complet invizibil card-ul /stick-ul /discul.

Totul depinde de programul/aplicatia de incriptare/decriptare.

| Florian80 explică (pentru Bula):

Nu la asta ma refeream.ci la faptul ca dupa criptare daca cardul este vazut tot ca si card sau ca memorie intrinseca a tabletei

Bula
| Bula a răspuns (pentru Florian80):

Cu un program de criptare veritabil, n-o sa se vada nici urma cardului, doar cu programul de criptare.