| strategicul007 a întrebat:

Salut am o tableta prestigio multipad 7 ultra+ iar cand instalez o aplicatie si dau tranfer pe cardul sd il transfera me memoria interna care e de 2 gb si cardul are 8 gb. Daca intru in file manager vad acolo ca memoria interna se numeste sdcard iar cardul se numeste extensd.Mereu cand mut o aplicatie pe card se muta in memoria interna care e impartita in 2: una de 500 mb si una de 2.4GB.Pe telefon cum am doar o memorie care nu e impartita acplicatiile se muta in cardul sd normal dar la tableta nu e asa se muta pe memoria interna sau mai bine zis "card intern" dar eu vreau pe cardul extern care e de 8 gb HELP DAU FUNDA!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card extern ( extensd )!

Tableta Prestigio MultiPad 7.0 ULTRA + are Android 4.1 la care aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul ( extern ) de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.