| EuSiDoarAtat123 a întrebat:

-1-(+3)-6=?
Al trilea termen(6) este numar pozitiv sau negativ in context?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Sonni a răspuns:

-1-(+3)-6= -1-3-6= -10
"-" Schimba toate semnele din paranteza, iar al treilea termen este negativ deoarece are "-" in fata.

11 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Este negativ pentru ca este separat si nu este influentat de o paranteza si un alt semn + sau - care ar putea schimba semnul { daca ar fi asa -(-6) atunci ar fi cu +6 deci -1 -3 (pentru ca - ori + este minus) -6}.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-1-(+3)-6=-4-6=-10.
Deci (6), este negativ. Trebuie sa calculezi pana acolo sa iti dai seama

Răspuns utilizator avertizat
| dyanakitty a răspuns:

Getavit pentru ca are - in fata si restul numerelor tot negativve sunt, funda?

| Lowsensitive a răspuns:

Negativ ca are minus in fata

| pkr09 a răspuns:

Negativ...

| NiiEla6 a răspuns:

Negativ

| Amfitria a răspuns:

Negativ fiindca are semnul "-" in fata

| Ali1234 a răspuns:

Negativ pentru ca are - inainte

| barbieroz a răspuns:

Negativ

| DorDeFlori a răspuns:

Negativ