| LoveMusic a întrebat:

Acest nou virus FOTO, cum acţionază? Adică, ce rău face PC-ului? Este periculos pentru PC?

8 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Vedeti ca s-a lansat recent un virus pe messenger, daca primiti un mass gen "foto " si un link, NU DATI CLICK, va va virusa calculatorul + va da un mass idiot la toti din lista pentru a-i virusa si pe altii. Asa ca nu va lasati pagubit. Mai bine da acest mesaj mai departe, pentru binele celor care... nu au experienta si fac aceasta greseala
si un link de unde scapi de el:http://info.onmysite.ro/......messenger/
Eu primesc massul asta din 2 in 2 minute de la altii m-am saturat:)).

Răspuns utilizator avertizat
| <3dark-shadows<3 a răspuns:

Din cate am inteles eu nu face mult rau. E doar foarte inervnat ca se trimite singur in lista de messenger apare la status. Gasesti cateva metode ca sa scapi de el pe net, dar cea mai buna e sa download-ezi un antivirus happy

| SnicK a răspuns:

Depinde, destul de periculos, nu trebuie sa il ai.
Si unele iti strica procesoru sau placa nu mai stiu ce era, la propriu iti strica calculatorul la propriu, adica are virusul ala ceva incat iti incarca la epuizare calculatorul si face asa in fel incat sa iti arda procesorul, si ...trebuie cumparat unul nou.
Dar nu cred ca virus dinacela este La fotoarea.com asta.

| CatalinaMarina a răspuns:

Nu este un virus foarte puternic, dar dauneaza messengeruluiwinking

| tia a răspuns:

Pai e un link, pe care daca dai click dupa un moment dat acest link se trimite neincetat la toti din lista de mess. Poti scapa de el daca intri pe http://veldesign.net/blog/?p=68 si urmezi pasii de acolo. Nu e greu! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este simplu de scapat de virus. El isi creaza 4 fisiere in folder-ul windows. Le stergi si ai scapat.Nu iti trebuie nici un antivirus pentru asta.
Cele 4 fisiere sunt cele de mai jos
C:\Windows\mds.sys

C:\Windows\mdt.sys

C:\Windows\winbrd.jpg

C:\Windows\infocard. exe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu virusul asta nu e cine stie ce dar cand l-ai luat primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa nu mai deschizi mess pana cand nu scapi de el iar apoi singura solutie cu care chiar scapi de el este reformatarea pc-ului iar ultimul pas este sa nu mai dai click pe toate mass-urile primite chiar daca sunteti prieteni sau alte chestii de genul asta deci succes celor care au fost infectati si altata nu mai dati click pe toate mass-urile lucru care e valabil si pentru mine sper ca vam ajutat