| daniela_7403 a întrebat:

Ajutati-ma va rog! aseara am aflat ca iubitul m-a inselat cu o tipa cind a fost peste hotare. m-am dat drept altcineva si am vb cu un prieten al iubitului meu.si mi-a zis tot ca se vedea cu Ea si a lasat-o si insarcinata.Nu va imaginati ce rau ma simt, i-am povestit azi iubitului si el a negat totul, ca spune minciuni acel baiat(dar nu a avut de ce sa minta), si cica el mi-a dat papucii fiindca m-am bagat si m-am interesat ce-a facut el, va dati seama? m-a numit si urit, 6 ani si jumate am fost impreuna, primul barbat in viata mea! si acum nici nu am cui ma plinge, nu am incredere in nimeni, pling si stau singura, dar el asa s-a purtat urit, a zis ca sa nu cred, dar eu sint sigura ca-i adevarat, eu banuiam demult asta dar nu eram sigura, am cautat tot ca o detectiva nebuna mai sint, si am aflat.De ce e atit de necorect, asa de mult l-am iubit, nu l-am schimbat cu nimeni, ram micuta lui, eu am 20 ani el 26. Poate trebuia sa-l iert nu stiu, voi credeti ca am facut corect? dar el stiu ca ma iubea dar nu stiu de ce a facut asta, 3 luni a stat peste hotare, ma suna era totul bine, dar el acolo statea cu alta femeie, cica numai pentru pat. spuneti-mi parerea si dati-mi un sfat bun ca ma simt foarte rau, mi-a stricat sensul vietii, mi-i tare tare greu. Ce spuneti?

11 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Spun ca sunt ametita si nu stiu ce vrei sa iti spun- bine, in afara de faptul ca te-a inselat nu am inteles ce s-a intamplat ca in momentele astea nu coerenta e punctul tau forte.

Da-ti timp si sa suferi. Accepta durerea pentru a putea trece peste ea. Gandeste-te la ce vrei tu. Pune-ti ordine in prioritati. Da-ti voie sa plangi. Mai iesi la o plimbare. Mai sterge-ti nasul de la atatea suspine.

Si nu, nu suferi pentru ca el te-a dezaamagit, ci pentru ca i-ai dat sansa sa o faca. El a fost mereu asa, insa tu l-ai transformat in altcineva, tu ai vrut sa il vezi altfel. E mai usor sa spui " ce mi-a facut nesimtitul, si eu sunt fata buna" decat sa spui "am gresit in judecarea caracterului sau". Nu spun asta pentru a te critica. Ce rost ar avea? Dar ce rost are sa suferi acum? Soarele e acelasi, prietenii sunt aceeasi, familia e aceeasi ca si in momentul in care erai fericita. Totul vine din interior.

Multumeste-i pentru experienta si treci mai departe. O poti face. Toti o facem. Pe tine ce te impiedica?

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Iti pot raspunde doar atat: istoria se repeta. Este barbat, are in jur tentatii, deci te mai poti astepta la un astfel de gest. Si distanta este cea care raceste o relatie. Cat despre supararea lui, incearca sa-l intelegi. Datorita interventiei tale si-a pierdut in mod cert un prieten. Tu incearca sa depasesti durerea si sa privesti viata cu speranta. De iertat trebuie sa-l ierti, este aproapele tau. Nici nu-l judeca. Nu noi oamenii avem dreptul sa ne judecam unul pe altul. Lasa asta in seama lui Dumnezeu, dupa cum, tot in seama Lui ar trebui sa lasi si fericirea ta. La douazeci de ani nu ai altceva de facut decat sa privesti cu incredere spre viitor. Si lui ureaza-i fericire si doreste-i-o din tot sufletul. L-ai iubit, sau poate inca il iubesti, deci poarta-l permanent in rugaciunile tale. Ar fi un gest frumos si altruist, care i-ar da cu siguranta remuscari. De tine depinde totusi daca il mai vrei inapoi. In functie de cata dependenta ti-a creat. Iti doresc putere multa, ca sa poti trece peste aceasta incercare.

| moonY a răspuns:

Nimic nu te poate scoate din starea ta.senzatia aia de durere profunda, va dura ceva timp.nu poti face nimic.plangi, descarca'te, suna aiurea, dar functioneaza, elimina toata durerea aia acumulata.
nu-l primi inapoi, chiar daca se intoarce.pentru ca asta nu e iubire.meriti sa fii fericita, iar el nu'ti poate oferi decat suferinta.
te gandesti ca a fost primul in viata ta? poti merge mai departe si TREBUIE sa mergi mai departe, nu te lasa amagita.nu lasa faptul ca ai fost virgina sa te lege de el, sa te lege de relatia asta dezastruoasa.meriti ceva mai bun, oricine are dreptul la un nou inceput, si absolut nimeni n'are dreptul sa te judece pentru trecutul tau.
cauta puterea in tine, si mergi mai departe.stai o perioada doar tu cu tine, pune'ti ideile in ordine, linisteste'te, redescopera'te, apoi iesi, incearca, nu stiu, sa te distrezi.
foarte important:nu incepe o alta relatie, crezand ca il uiti mai repede, caci nu e asa.mai mult il vei vrea inapoi. abia dupa ce'l uiti, implica'te'n alta relatie.
daca intr'adevar il iubesti, si nu e doar orgoliul tau ranit, nu trebuie' sa fii egoista, nu? pune'l pe el pe primul plan.gandeste'te ca a vrut sa fie fericit, iar langa tine nu era.lipsea ceva in relatia voastra.reda'i libertatea, permite'i sa fie fericit, si te vei simti. te vei elibera de durerea aia apasatoare.
uite o carte pe care o poti citi: adrian nuta- despre iubirea nonposesiva si exuberanta
si alta, ca sa treaca timpul: adrian nuta- ghidul iluminarii pentru lenesi.
sunt interesante. le gasesti pe scribd.com
multa liniste!

| bogdand a răspuns:

Nu prea mai ai ce sa pierzi.
Imi pare rau ca s-a intamplat asa.

Cand esti plecat este foarte greu dar totusi ar fi trebuit sa se gandeasca la tine.
Si eu am fost plecat si am facut si eu greseli.
Iubita mea m-a primit inapoi dar asta e norocul meu.
Daca il iubesti mult si vezi un vitor alaturi de el, atunci actioneaza cu inima, dar doar de data asta. Doar daca s-a intamplat numai acum.
Succes, si ai grija ce alegi.

| fsdfsd a răspuns:

Daca a calcat stramb odata, o sa o mai faca, eu nu as mai avea in credere in el, la 20 de ani poti gasi 1000 ca el, eu te sfatuiesc sa il uiti si sa iti continui viata cu alt baiat, si cunosc multe cazuri in care petrec multi ani impreuna si cand ajung mari se despart

Bafta si ai grija de tine, sa fi iubita

| rozalia25 a răspuns:

Mai bine acum decat mai tarziu... Daca tu simteai de mult ca te inseala, probabil asa si este, inima nu minte. Daca nu te insela, nu iti dadea papucii, ci il punea pe acel baiat sa repete ce ti-a spus de fata cu el, ca sa demonstreze ca minte. Draga mea, nu te iubeste, imi pare rau sa o spun... erai doar roata de rezerva. Baiatul asta se iubeste doar pe el, si atat. Niciodata nu ai fi fost fericita cu el. Nu ti-a stricat sensul vietii, caci acela e sa fim fericiti. Asa ca bucura-te ca nu ti-a distrus viata. Asteapta un timp ca ranile sa se vindece, apoi cauta un baiat care sa te pretuiasca cu adevarat, si in care sa poti avea incredere ca isi pune si viata pentru tine. Aceluia sa-i dai inima.

| Anca a răspuns:

Gandeste-te ca, daca in 3 luni departe de tine si-a permis sa bage alta in pat. si sa arunce cu noroi in cei 6 ani si jumatate pe care ii aveati impreuna ...Inseamna ca nu merita sa il ierti.
Eu una, iti spun sincer : N-am sa iert o infidelitate decat, poate ( si zic poate ca nu stiu sigur ) sotului meu, cu care am copii si care sa zicem dupa 15-20 de ani, calca stramb o singura data si o noapte.
Altfel, la 22 de ani ai mei, libera, necasatorita, nelogodita, fara obligatii si fara copii care sa ne lege - NU am DE CE sa iert asa ceva.

Bineinteles. daca i-as ierta sotului, automat mi-as lua dreptul sa calc si eu stramb o data, sa vad si eu ce a simtit el si dupa aceea comparam situatiile precum stirile sportive!

Nu te merita! Desi e greu, calca si tu in picioare anii petrecuti impreuna, asa cum a facutºo el si bucura-te ca, ai doar 20 de ani si o poti lua de la capat, ca noua!

Răspuns utilizator avertizat
| AlinMrs a răspuns:

Mergi mai departe si iti spun asta din perspectiva unui barbat. Tu in momentul asta daca te impaci cu el o sa iti pierzi si cea mai mica urma de demnitate. Are balta peste stai linistita, ai doar 20 de ani nu e capat de lume. Ia-o ca pe o lectie de viata ca si sfat si ai sa vezi ca in timp o sa iti fie bine. Asata te sfatuiesc eu insa decizia iti apartine, viata e foarte nedreapta si pana sa ajungi sa cunosti persoana potrivita o sa dureze.

| inger-ranit a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, dar era diferit sad inteleg cum te simti. eu nu i-as mai da o a doua sansa! a avut una si nu i-a pasat! te-a facut sa suferi, nu merita!

| unareafoc a răspuns:

Mai e destul de aiurea dar sunt de acord cu p3ly odaca ce a calcat stramb, nu isi va revenii.eu am avut o relatie de 10 luni cu un tip si mi-a mancat zilele.in ultimele 3 luni m-a inselat cu 7, l-am tot iertat dar mi s-a demonstrat ca a facut odata si o va mai face in continuare, acum si-a stabilit data de nunta cu o tipa, dar tot o inseama si tot se arunca in bratele primei fete care ii iese in cale, de 4 luni de zile dunt cu un baiat cu care ma cunosc de 6 ani dar intre timp el a plecat din tara, am reluat legatura si de 4 luni am ajuns la concluzia sa ramanem impreuna urmand ca el sa vina acasa si cu toate ca de la incepututl relatiei noastre nu ne-am vazut decat pe net tipul este super ok si nu iese din casa ajunge de la serviciu, pe drum ma suna, vine acasa intra pe net si iese tocmai seara tarziu la 2-3 dimineata.AM ajuns la concluzia ca daca e sa fie un om la locul lui este indiferent de distanta.actualul poate sa stea linistit la 2400 de km distanta si celalalt nu putea sta linistit la 3km distanta mai ales ca, a avea cand vroia el