| diana1001 a întrebat:

TPU / am o mare problema.
am facut cea mai mare greseala a vietii mele : am facut sex cu iubitul meu fara prezervativ si sunt sigura ca am ramas insarcinata. eu am 15 ani si el 17. am facut un test de sarcina
pe care l-am furat de la mama din camera si cand i l-am aratat iubitului s-a speriat mai tare decat mine. am fost o proasta.
a trecut aproape o luna de cand am avut contactul sexuual nu stiu ce sa ma fac. burta incepe sa se mareasca si nu vreau cumva sa afle parintii mei, asa ca ma imbrac mereu cu haine foarte largi. mama m-ar omori daca ar afla. stau la tara si nu am putut lua pastila de a doua zi, la cea mai apropiata farmacie este o farmacista ce imi cunostea parintii. m-am panicat pur si simplu. nu stiu cat o sa ma mai ascund mai ales ca incepe scoala iar eu cred ca o sa am mult mai multe greturi. spuneti-mi ce sa fac. puneti-va in locul meu si imaginati-va cat sunt de speriata.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Daca nu este o gluma proasta ceea ce spui, atunci intelege ca ajutorul de care ai acum nevoie poate veni numai de la mama ta, nu de la cel care te-a "iubit". Asadar, pana cand nu va fi prea tarziu, acccepta ca mama ta sa te omoare putin, pentru ca meriti, dar spune-i cat mai repede.

21 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu mama ta. Avortul se face doar in primele 2-3 luni de sarcina, prin urmare nu ai prea mult timp de gandire. Trebuie sa te hotarasti ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilu', du-te la mama ta si spune-i ce ai facut. Deja a trecut o luna, nu mai astepta! Vorbeste cu ea cat mai repede ca sa poata lua decizia corecta in legatura cu ce te priveste.

Cei care iti spun sa faci sau nu avort, sunt niste avortoni la randul lor. Decizia asta te priveste doar pe tine si pe familia ta. Oricat de greu ti-ar fi, vorbeste cu mama ta, nu ai alta solutie!

| PeFuga a răspuns:

Cu siguranta o sa fie cumplit de furioasa pe tine, dar de omorat nu te omoara. In cel mai rau caz te reneaga, dar asta dupa ce o sa te ajute sa rezolvi "problema" cumva. Asta inseamna ca ar trebui sa ii spui urgent.
Stiu ca e mai tentant sa scunzi sarcina, dar sunt 95% sanse sa se afle totusi daca nasti pe ascuns si scapi de copil dupa aia (iar pruncuciderea sau abandonul copilului sunt fapte penale). Cealalta varianta ar fi sa fugi de acasa si sa iti iei viata in maini. Dar daca dai de greu si nu faci fata, ghici unde ai sa te intorci cu coada intre picioare. tot la mama! Asa ca mai bine ii spui acum. Imi pare rau pentru tine, dar... sper macar ca prietenul acela inca mai este cu tine si te sustine!

| Happyjump a răspuns:

Oricum trebuiesc ii spui mamei tale,chiar daca alegi sa faci avort,esti minora iti trebuie acordul părinților,poti sa te alegi cu multe boli, mai bine nu fa avort, eu zic sa-i spui mamei tale ce s-a întâmplat, va fi nervoasa o săptămana dar ii va trece, e cea mai buna cale oricum fetele de la tara au copii de la 13 ani, sper ca te-am ajutat, numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Burlacu006 a răspuns:

Va e lene sa dati 7 lei pe o cutie de prezervative? acuma ai 2 variante
1:ori faci avort.
2:ori le zici adevaru parintilor tai.

| corhaz a răspuns:

Timpul nu poti intoarce.imi pare rau pentru voi mai ales pentru tine ca baiatul te va lasa daca pastrezi copilul si nici tu nu cred ca vrei sa fii mama la 15 ani

| CristinaCtC a răspuns:

Singura optiune ar fi sa le spui parintilor tai, suporti consecintele dar cel putin stii ca vei avorta, vei si in siguranta si. pedepsita, dar totusi ok. Ce sa-ti facem noi daca pe tine te-a mancat sa faci mai ales fara prezervativ? Tu si cu iubitul tau o sa trageti ponoasele.I-ati inima-n dinti si discuta cu ai tai, chiar daca va fi dificil. Spune-le si accepta-le teoriile. Norocwinking

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru CristinaCtC):

La avort poate muri sau poate să nu mai facă copii restul vieții. happy

| CristinaCtC a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Si la nastere poate muri. 0.0 plus ca e minora si parintilor ei nu cred ca le-ar conveni sa ii creasca copilul.

| user123456789 a răspuns:

Normal ca ai o mare problema! Daca tu ai fost o proasta (ca sa ti-o spun direct, vezi si tu pe propria piele ce se intampla in urma unui act sexual neprotejat. Acum ce faci, omori un suflet nevinovat din cauza prostiei tale? Spune-le parintilor tai si ai grija in viata sa fi mai responsabila si mai aeriseste-ti creierul ala.Ce pot sa-ti mai zic..consecintele si impactul psihologic le meriti!

| Aliendina27 a răspuns:

Buna! Spune-le si cel mai important este sa nu avortezi! Daca ai facut greseala asta e. Nu avorta!

| Anonim1045 a răspuns:

Unii invata din experientele altora, iar unii invata pe propria piele...
Cred ca stiai ce avea sa se intample, vina nu este doar a ta, in mare parte este a lui ca nu a vrut sa se protejeze si a ta ca ai acceptat. Vina este si a parintilor tai pentru ca nu te-au educat sa te autocontrolezi, pentru ca nu ti-au aratat ce e rau si ce e bine.Sau poate ti-au aratat dar unii trebuie sa se arda ca sa afle ce e focul.
In fine, nu mai conteaza a cui e vina, faptul e deja implinit.
Important este sa realizezi ca in interiorul tau se afla o fiinta, un suflet de om, un pui de om, nu ai dreptul sa il ucizi! Ai gresit, dar avortul nu o sa-ti repare greseala. Daca alegi sa faci aceasta oribila crima, foarte probabil o sa ai remuscari, vise in care copilul te striga, o sa te doara sufletul toata viata. Nu o sa mai poti privi un copil fara sa te gandesti ca si tu ai avut unul...si ce ai facut cu el. Sunt femei adulte care nu au rezistat psihologic in urma avortului, dar apoi o tinara ca tine care nu a putut sa se controleze.
Si apoi, oricat ti-ar spune cineva ca o sa fi in siguranta, exista sanse chiar sa mori cand faci avortul...Nu vreau sa te sperii, ai doar 15 ani, doar ca trebuie sa constientizezi anumite lucruri!
Parintii tai vor reactiona cel mai probabil foarte urat, dar fii puternica, numai asa vei reusi si vei rezista!
Ai grija de sufletul tau, sa iei viata cuiva o sa te distruga psihologic si vei regreta. Cel mai bine ar fi sa vorbesti si cu cineva care sa te inteleaga si sa te sprijine, cum ar fi un duhovnic!
Sper sa gasesti puterea de a alege bine, si daca vei avea credinta va fi bine pana la sfarsit! Dumnezeu nu ii lasa pe cei in suferinte...

| marian5888 a răspuns:

Nu fa avort, adica decat sa ramai cu o fiinta pe constiinta

| BogdanMike a răspuns:

La cat timp ai facut testul?