| TheGrooveStreet a întrebat:

Am 1 gb ram, este bine sa imi mai pun 1 gb ram astfel incat sa fac dual channel sau sa imi iau o placuta de 2gb ram si sa fac 3 gb ram? si dual channel`ul este valabil doar daca memoriile sunt identice? (aceeasi firma, etc?)

2 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Da pentru memoriile care sunt de la acelasi Brand.
Daca ai 2 sloturi de ram cam prost sa le faci sa mearga pe amandoua dar daca ai 4 sloturi pe placa de baza pentru RAM in primul slot pune placuta de 2G si in al 3 -lea slot placuta de 1G

| Foca a răspuns:

Dual chanel... Nu sh ce intelegi tu prin dual chanel dar memoriile sunt de mai multe feluri DDR1 DDR2 DRR3 DRR4 etc pararea mea este mai bine puneti inca 2 gb de ram dar ia placuta cu tine cand te duci sa cumperi palcuta ta de 1 gb ca sa nu dai bani degeaba pe ram si cand ajungi acasa il mai si arzi deoarece daca placuta ta este DD3(in general la pc este asa, depinde de vechime ) si tu pui un DDR2 nu sunt compatibile. Firma nu cont trebuie sa fie acelasi DDR AI grija si poate nu dai funda love struck