| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si imi place foarte mult muzica. Am invatat singura sa cant la chitara si in momentul de fata cant melodiile altor artisti.

Am avut cateva prestatii pe scena, dar abia acum incep sa ma obisnuiesc cu publicul.

Am temperament flegmatic-melancolic si oricat de tare m-as concentra sa compun o melodie, nu-mi iese.

Intrebarea e daca acum, dupa un an de muzica nu am inspiratie, niciodata n-o sa pot compune muzica?

2 răspunsuri:
| elena999 a răspuns:

Cred ca o melodie se compune dupa sentimentele si trairile unei persoane. Daca tu n-ai sentimente de melancolie sau amintiri triste, atunci incearca sa compui o poveste imaginara, dupa care creezi o melodie.Nu conteaza cati ani de muzica ai, conteaza sa ai inspiratie, iar aceasta poate veni oricand.Chiar daca esti afon poti compune melodii.Si daca totusi nu-ti vine inspiratia, poti continua sa canti melodii ale altor artisti.Esti tanara, nu-ti fa griji, intr-o zi inspiratia o sa vina fara sa-ti dai seama.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa iti imaginezi diferite sunete pe care sa le unesti si sa iasa o piesa la care poti lucra cu timpul. Sau incearca sa mai iei niste lectii de chitara de la cineva profesionist. Sigur sunt multe secrete.