| andrei099686086 a întrebat:

Am achizitionat anul trecut in iulie o bicicleta mtb cu frane pe disc.Eu cand pun frana pun doar frana de fata deoarece mie mi se pare mai utila si stiu sa o stapanesc, acum problema este cat ma va tine discul? Am mers cu ea 834 de km.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La franare, frana din spate este mai sigura, mai ales la viteza mare sau la coborare in panta!
Blocarea franei fata te poate catapulta peste ghidon, ceea ce duce la accidentare grava (am vazut 2 cazuri, din care unul a stat peste 6 luni in ghips si operatii repetate).

Cel mai sigur este franarea paralela fata-spate.

La orice vehicul, inainte sa pornesti la drum, este indicat sa incerci ambele frane, blocandu-le la maxim.
Daca se comporta suspect (nu prinde suficient, aluneca), atunci frana trebuie reparata inainte de a pleca pe drum!
La fel, o data la 3 luni trebuie facuta acelasi verificare, precum si a rotilor!