| YLLL a întrebat:

Am cateva intrebaribig grin : Daca in 12 decembrie 2012 se termina calendaru mayas. inseamna ca va fi sfarsitul lumii? Si daca in acea zi se vor schimba si polii magnetici noi ce vom simti?
Cum adica vom avea 12 spirale in loc de 2?straight face
ce se va intampla cu noi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgiianna
Pe blogul meu am scris despre aliniarea planetelor. citeste si vezi adevarul.Nu se intampla nimic daca se aliniaza.
Mimi. cum am zis maine mai scriu un post despre alt mithappy urmareste blogul si o sa vezi din ce in ce mai multe argumente care denota faptul ca totul e o minciuna.
ce se va intampla cu noi? Vom astepta craciunul. eu bacu' in acel an.
Cred ca maine scriu despre polii magnetici ca esti nu esti sg care a pomeni d ei.
Inca ceva. de ce sunt 10000 de teorii despre sf lumii? nu va ganiti ca nu are cum? daca zic eu maine ca sf va fi in. 2029 asta ins ca asa va fi?
NU!
macar de se hotarau pe una.
Polii magnetici in caz ca se schimba(ceea ce nu se va intampla!)se inverseaza clima
Acum am raspuns?
Pana acum nu era asta cu polii. s'au gandit sa mai inventeze ceva.

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se va intampla nimic si nu va fi sfarsitul lumii. Sincer, Sfantul Dionisie cel Mic, cel care a calculat anul nasterii lui Isus dupa care se tine in acest moment calendarul, a gresit cu cativa ani, asa incat anul 2012 a trecut deja.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aysun, cel mai tare e faptul ca e adevarat.

| YLLL explică:

Mai, nimeni nu mi. a raspuns la intrebari.happy

| Marii a răspuns:

Nu va fi niciun sfarsit al lumii, apocalipsa s-a "reprogramat" in alt anhee hee. Noi oricum vom aduce sfarsitul lumii mai devreme prin poluare excesiva, nimanui nu-i mai pasa de mediu, degeaba unii spera la o viata mai buna din parte unui dobitoc care se viseaza presedinte.
Pana in 2012 mai e, sa traim pana atunci sa vedem daca se va intampla ceva. happy

| aysun a răspuns:

rolling on the floor))) tare raspunsu brigaela.

| princess a răspuns:

Eu am vazut un documental despre 2012 iar sfarsitul lumii va veni prin boli, foamete, schimbarea climatica, criza economica in care ne aflama cum.etc etc... dar totul incetul cu incetul...nu o sa vina dintr-o data! Or sa dispara animale si plante din care noi ne hranim(dintre cele mai importante), o sa dispara tecnologia(net`ul, mobilul etc)! Gripa A, schimbul climatic si criza economica eu cred ca e doar inceputul sfarsitului...pana in 2012 nu mai e asa mult deci...incetul cu incetul se intampla toate astea! Nostradamus a prezis unele dintre chestiile astea...eu cred cat de cat ca in 2012 va fi sfarsitul lumii! Si anume pe 21 dec 2012 nu se va mai face lumina ...in fine! Ar fi mai multe de spus dar deja am scris destul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am aflat de la cineva ca pe aceea data se vor alinea toate planetele pe o singura linie si ca de aceea se spune acest lucru.eu sunt indiferenta...desi sper sa traim mult si"bine"(Ca sa citez pe cinevalaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mayasi nu zic nimic de sfarsitul lumii in 2012...in 2012 mayasi au specificat faptul ca vom intra intr-o alta era...
In legatura cu sfarsitul, nu stiu daca ai auzit de rezonanta Schuman.Aceasta rezonanta calculeza bataile "inimii "ale pamantului. s-a observat ca din 1980 aceasta rezontanta a inceput sa creasca ceea ce inseamna ca timpul trece mult mai repede, adica viteza de rotatia a pamantului a crescut, implicit cea a soarelui, universului...adica in 1680 : o zi avea 24 de ore.acum o zi are doar 16 ore... dar noi nu resimtim efectul pentru ca creierul nostru e programat in functie de rotatia pamantului, universului...In 2012 timpul va ajunge la valoarea zero.( asta sustin specialistii )

Treaba cu 2012 este destul de delicata pentru ca sunt documente oficiale de la Pentagon in care se spune ca ceva se va intampla in aceasta data dar nu se stie inca ce...pentru ca e prea mare coincidenta ca in 2012 : rezonanta Schuman sa creaca pana cand timpul va atinge valoarea zero, sa se inverseze polii magnetici, pamantul sa se alinieze perfect in centrul universului si acest celebru calendar Mayash...tot ceea ce putem noi sa facem acum este sa asteptam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@brigaela-de cate ori sa-ti spun ca acel calendar nu numara anii terestri? Acel an a fost determinat stiintific pe baza miscarii planetelor, a echinoctiilor, etc.Nu are nici o treaba data de 21 decembrie 2012 cu acel calendar. Pur si simplu s-a intamplat sa corespunda acea data cu alinierea planetelor. Putea la fel de bine sa fie 30 februarie. laughing
Maiasii aveau un alt mod de a masura timpul.Chiar nu are nici o treaba calendarul lor cu sfintul Dionisie sau cu alte creaturi.Totul se bazeaza pe astronomie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bigaela eu stiam ca de fapt suntem in urma cu timpul.
Prin anul 1700 si ceva.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f0/DNA_Overview.png
Alea care le vezi sunt 2 spirale:)
in loc de 2 "ar trebui sa fie 12"
MAYASII nu au habar ce ii ala ADN! totul e fals
Si nu ei credeau ca se termina timpul da cum am zis pe blog totul s-a dizolvat pentru ca au fost cuceriti ceea ce spuneau ca nu s va intampla.

revin la raspunsul despre timp
:Cronologia noastră creştină se bazează pe corecţiile calendarului, realizate de către papa Gregorie al XIII-lea. În anul 1582, s-a sărit peste 10 zile, cu scopul de a sincroniza circumstanţele astronomice cu sistemul cronologic al calendarului. Dar, această corecţie nu ia în calcul eroarea care s-a acumulat în calendarul iulian, din vremea lui Iulius Cezar (45 d. C.). Se corecta de fapt eroarea cumulată din anul 300.

Specialiştii susţin că papa Gregorie al XIII-lea s-a referit la celebrul Conciliu creştin de la Niceea (325 d. C.). În acest conciliu, fie s-a corectat calendarul, fie, cel puţin, echinocţiul a fost fixat pe data de 21 martie. Dar nu există nicio dovadă pentru acest lucru.

În concluzie, se pare că între papa Gregorie al XIII-lea şi Iulius Cezar există 300 de ani mai puţini decât s-a crezut iniţial. Pornind de la această observaţie, un cercetător german, pe nume Heribert Illig, a dezvoltat o teorie a timpului fantomă, conform căreia în istorie au fost inseraţi aproape 300 de ani (297 de ani, mai exact). Pentru această perioadă de timp (între anii 614 şi 911), conform lui Illig, nu există nicio evidenţă fizică de existenţă. Într-adevăr, perioada evocată de Illig ca fiind fictivă, se mai numeşte şi "Evul Mediu întunecat", deoarece descoperirile arheologice din acea perioadă sunt extrem de rare.
Până în ziua de azi, nu s-a găsit nicio dovadă de colonizare din Evul Mediu timpuriu în oraşele romane. Sursele istorice nu sunt cele contemporane acelei perioade, ci au fost scrise câteva secole mai târziu. Sute de oraşe bizantine par să fi fost nelocuite în acest timp. De asemenea, descoperirile din Spania cucerită de musulmani nu încep cu anul 711 (anul cuceririi musulmane), ci cu începutul secolului al 10-lea.
Pur şi simplu sunt sărite 300 de ani de influenţă islamică, ca şi cum acestea n-ar fi existat niciodată.
Lipsa evoluţiilor istorice în anumite fenomene la începutul Evului Mediu

Dacă ne uităm în lista de mai jos, observăm că există o mulţime de lipsuri în evoluţia unor fenomene istorice, aşa cum ar fi fost normal, lipsuri acre se concentrează în jurul perioadei de 300 de ani dintre 600 şi 900:

- un gol în istoria construcţiilor din Constantinopol (capitala mondială din acea vreme): între anii 558 şi 908 nu s-a mai construit nicio clădire importantă!
- un gol în evoluţia doctrinei creştinismului (între 600 şi 1100 nu s-a mai produs nicio schimbare importantă).
- un gol de circa 300 de ani în tehnicile de prelucrare a peământului.
- o lipsă de evoluţie în arta mozaicului (între 565 şi 1018).
- ortografia limbii germane a rămas la fel timp de 300 de ani, deşi limba a cunoscut o continuă evoluţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite si cu polii magnetici ceva amanunte
Inversarea rotaţiei Pământului şi inversarea polilor magnetici nu se va produce

În ceea ce priveşte zvonul că alinierea planetelor din galaxia Caleea Lactee ar putea afecta câmpul gravitaţional al Pământului sau a inversa rotaţia lui, dr. Morris crede că totul e doar o prostie. "O inversare a rotaţiei Pământului e un lucru imposibil. Acest lucru nu s-a întâmplat şi nu se va întâmpla niciodată".

Omul de ştiinţă a mai spus că, deşi inversarea polilor magnetici este un fenomen care are loc o dată la 400. 000 de ani, totuşi specialiştii cred că acest fenomen nu se va produce în următoarele milenii, neexistând nici măcar o singură evidenţă că ar avea loc aşa ceva în această perioadă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai frate, mai luati si voi o pauza!
NNoname-la care specialist faci tu referire? Cine ti-a spus tie ca este imposibil ca polii magnetici ai pamantului sa se schimbe? Tu stii cum se produce campul magnetic, fara sa dai un search in google? Nu va mai dati fratilor cu presupusul, ca debitati numai prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NNoname-,, Polii magnetici in caz ca se schimba(ceea ce nu se va intampla!)se inverseaza clima''
Frate, citesc si ma minunez. Ce inseamna la tine ca se inverseaza clima? Pe asta din ce tratat de fizica ai mai scos-o? Mai, sunteti fenomenali, nu am mai intalnit specialisti ca voi, cei de pe TPU.Vad ca ai luat si o funda pentru ca ai spus o prostie.Felicitari.De asta nu se da voie sa se faca teme pe site, ca ar iesi copii numai savanti cu ceea ce invata de la voi. Iar cat priveste blogul trau, mai bine sterge-l.Sunt materiale preluate de peste tot si habar nu ai ce scrii acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa ne rugam ca Sam si Dean (Supernatural) sa reuseasca sa impiedice Apocalipsa pentru a spera sa mai existam si 2012. Oricum eu ma dau dupa cine castigahee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@eu_o_mare_enigma
Sa plang acum sau mai tarziu?
Am de spus 5 lucruri.
1.Cauta despre acel savant si vezi cine e!happy eu stiu
2.Blogul meu a fost laudat si de cei de la superblog-pcnews.asa ca te roghappy nu esti u specialista in blogging. lasa'i pe cei care se pricep sa isi dea cu parerea. Nu e copiat de nicaierihappy. Sunt informatii prelucrate in mintea mea! Uite'te la toate posturile.
Daca blogul meu e prost cum am reusit in 4 luni sa fac 10. 000 de vizionari!?! si de ce am atat de bune comentarii de la persoane necuoscute? ca e prost nu?happy imi place logica ta ^^.
4. Da, stiu treaba cu polii magnetici si recuoschappy nu m-am exprimat bine. Daca se schimba polul sud va deveni nord si polul nord va deveni sud.Stiu binehappy am fost anul trecut la olimpiada de geografie pe judet.nu ajungeam daca nu aveam habar.
5. si ce daca mi-a dat o fundita? Am raspuns bine ( in afara de faptul cu polii) si consider ca am meritat'o. Ti'a zis TIE DUMNEZeu ca sf e in 2012 nu cred!happy
Am cautat din vara articole despre ce am scris ieri pe blog.
Exprima'ti frustrarile in alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i'am explicat faza cu Spiralele nu tu. consideri ca u meriti fundita? am fost prima care a rasp la intrebarile ei.
happy
numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de aia pe un site am fost votata de 9 ori si cel mai bun are 15 voturi? Doamne ca si pe tine am mira cum vb oamenii fara sa fie in tema!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anotherGril-
,, 1.Cauta despre acel savant si vezi cine e! eu stiu''
Stii cum se procedeaza in astfel de cazuri cand cineva doreste sa scoata un spam? Spune asa:Cercetatorii englezi au spus...
intelegi? Inca o data iti mai repet, miezul metalic lichid al pamantului este in continua miscare pentru a se raci.Nimeni nu-l impiedica sa-si schimbe sensul de rotatie. Polii magnetici ai soarelui se schimba din 11 in 11 ani, asta daca nu stiai.
,, 2.Blogul meu a fost laudat si de cei de la superblog-pcnews.asa ca te rog nu esti u specialista in blogging. lasa'i pe cei care se pricep sa isi dea cu parerea. Nu e copiat de nicaieri. Sunt informatii prelucrate in mintea mea! Uite'te la toate posturile.''
Blogul tau este facut cu copy/paste, si este normal sa fie laudat de cei care doresc sa auda ca va fi sfarsitul lumii in 2012.Si este normal sa ai atatia utilizatori in momentul in care 3/4 dintre romani cauta date despre anul 2012. Fa-ti un blog cu gandurile tale si vei vedea ca nu vei mai avea nici 10 accesari pe an.
,, Da, stiu treaba cu polii magnetici si recuosc nu m-am exprimat bine. Daca se schimba polul sud va deveni nord si polul nord va deveni sud.Stiu bine am fost anul trecut la olimpiada de geografie pe judet.nu ajungeam daca nu aveam habar.''
Fizica nu are in comun cu geografia decat unele denumiri, asa ca nu face comparatii.Si eu am fost la olimpiada, insa la fizica. Iar daca doresti sa afli mai multe despre magnetismul pamantului, poti discuta cu profesorul tau de fizica, cu siguranta ca iti va spune lucruri mult mai interesante decat acel savant anonim. Iar fundita ai luat-o pe dezinformare, nici macar exprimarea nu a fost corecta.Si iti spun eu, nu va fi nici un sfarsit in 2012.Asa ca mai bine citesti altceva decat sa citesti spamuri de acest gen.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce dezinformare vezi eu eu nu inteleg
in fineoh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*vezi u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta date despre aspectul ADN si ai sa intelegi ce inseamna 2...

Răspuns utilizator avertizat
| bia_1780 a răspuns:

Esteimposibil ca sa se termine toata viata omeneasca de pe pamant intr-o singura zi dupa parerea mea atunci va incepe sfarsitu lumii de atunci incolo se vor gsi tot ai multe boli mai multe problemecu soarele cu fera cu toate restul dar pentru asta doar noi oameni suntem de vina si cei care performeaza tot mai mult omenirea pentru cu toate astea ce le facem noi distrugem pamantu de exemplu cu masinile poluam sfera si natura cu casele astea multe si blocurile imense tinem greutate imensa pe pamant si apasam mijlocu pamantului unde se afla foc si caldura si astea tote inro bunazi cand nu vor mai rezista la presiune o sa erpa din paant si om arde de vii, gandeste-te unpic ca cei care fac foc in casa in soba cu lemne daca ei n u suporta fumu sa steie in fum atunci fumu ala mult are iese pe horn natura il suporta? toate au viata toate traiesc doar ca n sunt ca si oameni animalele si ele mananca beau merg la toaleta se plimba dorm fac acelasi lucru ca si oameni doar ca nu vb, copacii si florile si ele traiesc si ele stiu cand sa infloreasca stiu cand sa se ofileasca isi trag apa in radacini pentru a se tine in viata deci toate au viata si toate lucrurile si obiectele ce se pronunta din om din gura is reale si exista pentru ca nu este cuvantce sa nu existe, desi sunt multe ucruri care is ascunse d noi pentru a nu face panica intre oamnei cred ca ar fi mai bine a fim avertizati din inainte ca ce se va intampla dar ei nu se gandesc doar la e.Ai vazut filmu (2012 THE END OF THE WORLD?)trebuie sa-l vezi si tunci iti vei da seama ce se intampla in realitate

Întrebări recente