| zahy a întrebat:

Am gasit un subiect interesat ce are o categorie TPU eu zic ca e bine de stiut.
Delfini :

Toti pentru unul si unul pentru toti!

Poate ca acesta este un mesaj pe care delfinii incearca sa ni-l transmita, prin comportamentul lor in colectivitate. Ei se ghideaza dupa o adevarata "filosofie" sociala si se dedica intregului grup. Cand unul dintre ei se simte slabit, toti ceilalti il inconjoara cu afectiune, pentru a-l apara de eventualele pericole si, daca acesta nu mai poate ajunge la suprafata cu propriile puteri, toti ceilalti il sustin, impingandu-l spre aer, pentru a putea respira. Delfinii dovedesc altruism si actioneaza cu generozitate nu numai intre ei, ci si cu oamenii. Relatari despre delfinii salvatori apar inca din antichitatea greaca. Exista sute de marturii ale oamenilor salvati de catre delfini de la inec sau de atacul rechinilor.
In urma cu cativa ani, in golful Eliat, din Orientul Mijlociu, un turist britanic a fost salvat in mod miraculos de catre trei delfini de la atacul unui rechin. In apropierea Peninsulei Sinai, un vas de croaziera s-a oprit pentru ca turistii sa poata privi cum se joaca delfinii. Atrasi de voiosia lor, trei pasageri s-au hotarat sa li se alature, iar unul dintre ei a ramas in apa mai mult decat ceilalti. In timp ce se juca cu delfinii, a observat cu groaza ca un rechin se apropia amenintator. Vasul deja se afla la ceva distanta, iar strigatele lui disperate nu au fost auzite. Deodata, trei delfini s-au aliniat, formand un zid protector intre el si rechin. "Dadeau puternic din coada, sareau in aer si se aruncau zgomotos in apa", povestea turistul dupa incident. "In scurt timp, au venit si alti delfini, au creat un cerc protector in jurul meu si m-au impins incet catre vas. Daca nu erau ei, as fi avut o moarte cumplita!".
Nici o alta specie de animale salbatice nu se comporta cu atata afectiune, devotament si incredere fata de oameni. Mai mult decat atat, delfinii au grija si de mediul ambiant, din care isi iau exact atata hrana cata au nevoie, nu distrug si nu omoara inutil alte vietuitoare.

Delfinii terapeuti

In ultimii ani, terapia cu delfini a luat o mare amploare, devenind un fenomen "la moda" in incercarea de a trata diverse afectiuni, in special ale copiilor bolnavi de autism, paralizie cerebrala sau sindromul Down.

Multi copii autisti se vindeca ajutati de delfini

In lucrarea sa intitulata "Mesajul delfinilor", Patricia St. John povesteste cum a descoperit ca delfinii si copiii autisti "comunica" intr-un mod cu totul aparte. Ea a incercat sa-i apropie si rezultatele au fost spectaculoase: copiii bolnavi ieseau treptat din izolare

a lor in preajma delfinilor. Cercetatorii au analizat esantioane de sange prelevate, inainte si dupa ce pacientii au intrat in contact cu delfinii, rezultatele aratand ca, dupa inotul cu acestia, exista o modificare a nivelului de endorfine. Aceste transformari de natura fiziologica raman inca o enigma.
Recent, a aparut ideea ca delfinii ar trebui sa fie declarati "persoane non-umane", cu dreptul de a fi tratati ca "indivizi". Delfinii sunt constienti de mediul lor, au emotii, au personalitati distincte, control de sine, si ii trateaza pe ceilalti cu respect, fara a cere nimic in schimb. Recunoasterea inteligentei deosebite a delfinilor si declararea lor ca persoane este insa greu de acceptat, in conditiile in care omul isi proclama suveranitatea de fiinta rationala asupra intregii planete.

sursa :
http://www.formula-as.ro/......inii-12720

1 răspuns:
| zxcv1234 a răspuns:

Buna ca sa iti zic mai pe scurt eu orice animal ( femela ) isi apara puiul orice pui de maimuta se joaca impreuna toti oamenii se ajuta si se joaca deci o diferenta dintre oameni si animale este creierul mai superior si cei pe dinauntru pentru ca o mama isi iubeste copilul dar o mamaica maiuta nu-si ajuta puiul cand are nevoie? Si cu delfinii la fel sunt ca oamenii cand cineva are nevoie de ajutor il ajuta cea ce inseamna ca si definii pot gandi si nu trebuie tratati prin tinerea in piscine doar pentru ca pot face trucuri etc, exact ca oamenii delfinii rai sunt omorati dar nu exista cred oamenii raii sunt omorati sau pusi in custi. Astai teoria mea.