| Dina a întrebat:

Am inceput a citi "Rosu si negru" de Stendhal,si desi parerile pe care le-am auzit erau pozitive, in acele 130 pagini citite m-am plictisit.Multe capitole nu mi-au fost pe inteles.Merita sa ajung la sfirsit? Poate problema e ca nu e un roman pentru virsta mea de 17 ani?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o carte frumoasa si interesanta, dar nu foarte simpla, trebuie sa ai o anumita inteligenta si cultura generala pentru a o putea citi. la 17 ani nu exista carte nepotrivita varstei tale, esti la varsta la care poti citi absolut orice, ca un adult, ceea ce nu poti citi acum nu vei putea citi niciodata.
Eu cred ca merita sa reiei romanul cu mai multa atentie, sa cauti niste referinte critice care sa te ajute sa intelegi si sa il deslusesti. Ar fi pacat, ei fi mai saraca in viata fara acest roman si fara multe altele de acelasi nivel de dificultate.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu l-am citit cand eram de 12-13 ani. Se pare ca pentru unii e greu!

| Lisiele a răspuns:

Intotdeauna merita sa termini de citit o carte.Mai tarziu, peste cativa ani o sa-ti amintesti ce ai citit si poate o sa-ti fie de folos, cine stie.