| cosmin986522 a întrebat:

Am nevoie de ajut-o numai am mult si dau probe la sport. La 50m scot 6, 9 dar vreau mai bine sad. Eu nu prea alerg decat in weekend cand joc fotbal. Ce as putea face sa-mi maresc viteza in 2 luni? Si daca am sanse la 100m sa scot sub 10 secunde:d sunt in clasa 11

2 răspunsuri:
| browneyes99 a răspuns:

Ia niste energizante si apucate si alearga ori de cate ori ai timpwinking. atunci cand alergi incearca sa faci pasi foarte mariwinking. de obicei asta e secretulwinking. nu e nimic special

| Sorinel95674 a răspuns:

Ai sanse sa-ti imbunatatesti timpul doar prin exercitiu, dar nu te astepta la minuni: porcul nu se ingrasa in Ajun! Incepe prin a te incalzi cu cateva ture usoare in jurul casei sau al blocului. Intinde-te suficient, incalzeste-te si... Incepe antrenamentul. Retine, tu trebuie sa antrenezi urmatoarele: dinamica, forta, viteza de reactie. Incearca sa te imbarbatezi singur: vei avea mai multa incredere! Incepe cu o cursa printre jaloane, apoi incearca sa alergi din ce in ce mai repede: rezultatele vor fi vizibile la 3-4 zile de antrenament. Nu uita sa te hidratezi corespunzator si, daca poti, adu-ti un prieten bun la alergat (care a luat 10, spre exemplu) si faceti concurs: daca esti competitiv, vei lua 10 in ziua concursului!
P. S.: In ziua aceea incepe cu cateva ture inca de dimineata devreme, usoare, care sa nu-ti streseze muschii, incearca niste flotari si aseaza o sticla cu apa fierbinte pe articulatii, fa o baie la talpi cu menta si esti gata!
Succes!

Bianca