| ஜAliSeeஜ a întrebat:

Am nevoie de pareri. Matusa mea ( 26 ani ) este insarcinata in 6 luni... Ea vrea sa nasca natural. Este riscul mare daca copilul in vagin este prea mare? Si de ce? ( dau fundita celui mai bun sfat)

Răspuns Câştigător
| Dudyy a răspuns:

Pai la 26 de ani nasterea normala este ok. Eu zic ca vaginul o sa se dilate indeajuns incat copilul sa poata iesii. Oricum eu zic sa mai mearga la doctor(dar nu acum pentru ca la 6 luni nu se prea poate distinge) si sa vada daca poate sau nu sa nasca natural. Sa-i traiasca copilul :3

| ஜAliSeeஜ explică (pentru Dudyy):

Multumesc o sa ii transmit happy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vaginul este problema, ci oasele bazinului. daca ginecologul spune ca exista risc de distocie (copil prea mare, bazin prea mic), va trebui sa faca cezariana, fiindca copilul se va bloca in canalul pelvin (ca nu incape) si va muri asfixiat acolo. Daca giencologul spune ca nu exista acest risc si copilul incape prin bazinul osos, este foarte bine sa nasca vaginal. Aceasta decizie nu ii apartine, va trebui sa faca ceea ce ii spune medicul ei.

| Mareacluj a răspuns:

In mod normal la varsta asta nasterea naturala este ok. Insa iti dai seama ca daca ar fi ceva complicatii, medicii ar recurge la operatia czariana. In mod la o sarcina de 6 luni e greu de spus daca s-ar putea naste copulul sau nu ok pe cale naturala. La acel moment medicii vor putea vedea daca este intr-adevar prea mare copilul si dilatatia mica, precum si felul in care este pozitionat. Nastere usoara la matusa!

| ஜAliSeeஜ explică (pentru Mareacluj):

Multumesc sa fie usoara happy