| giulya85 a întrebat:

Am o prietena cu care fac foarte des calatorii. cel mai mult mergem cu masina. ea are permisul dar nu conduce pentru ca ii este frica si conduc numai eu. de la un timp de vreme ma streseza in masina atunci cand vede tiruri sau masini mari care trec pe langa noi este foarte agitata si nu stiu ce sa-i mai spun ca sa se linisteasca.parca nici nu mai vreau sa plec cu ea la drumuri mai lungi ca sa nu ma enervez desi ma distrez foarte mult cu ea.nu stiu ce sa-i mai zic.

Răspuns Câştigător
| ghem a răspuns:

Mai bine spune i sincer ce parere ai tu. spune i ca te deranjaza ca ii e frica de tiruri si masini mai mari care trec pe langa voi, spune i ca daca si a luat permisul trebuie sa si infrunte frica asta pentru masini sau accidente ( ce o fi), adica pe jumatate e castigata batalia. deja are permisul asa ca trebuie doar s aconduca un pic. totul se face treptat. spune i direct asta, intr o forma subtila, fara sa se simta jignita sau sa creada ca nu i apreciezi prezenta si calitatile ei.
trebuie sa i spui adevarul, dandu i exemple cu tine, ca si tie ti era frica sa faci anumite lucruri si poate chiar ea sau altcineva apropiat tie te a ajutat sa treci peste acea frica si acum e ok. spue i ca e normal sa te sinti coplesita la volan, ca exista dorinta aia de a face un lucru fara sa gresesti, dar cu cat e mai mare dorinta de a face impecabil un lucru, exista un risc tot atat de mare sa nu i reusask.
nu i necesar sa fii exeprt in condus din prima. toti gresim. daca ea considera ca tu te pricepi mult mai bine decat ea la sofat si poate se simte complexata, explica i ca si tu faci greseli, nimeni nu i perfect. sunteti prietene si asta ar trebui s aconteze cel mai mult incurajati va una pe cealalta, fiti alaturi cand va e greu. bafta multa!:*

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Tu ai permis? Ca nu am prea am inteles... Poate conduci in zig-zag (daca ai curaj sa conduci, nu inseamna ca si conduci bine) si are motive sa se sperie.

| ioanaa a răspuns:

Zii sa aiba incredere tine, odata ce iti da masina sa i-o conduci, si pana in momentul de fata nu ati patit nimic, de ce sa fie agitata?

| Ben. a răspuns:

Parkeaz-o in curte pe pritena ta ai iesi sa te plimbi q masina. o sa t distrezi la fel d mult si mai putin stress.ai grija de tine.

| tukhey23 a răspuns:

Eu sunt baiat, si nu am carnet si sunt fericit.Eu cred ca prietena ta, are multu fobii happy. las-o acasahee hee

| andi a răspuns:

Aha deci e masina ta si conduci de 4 ani! sa inteleg k tu nu ai permis ci doar ea dar o conduci tu... da am inteles, se mai face si asa ceva, am mai auzit, iar daca va opreste politia, voi va schimbati locurile. eu as spune sa nu se mai sperie de masini mari sau de tiruri, chiar nu vad de ce s-ar speria, poate ai inceput tu sa conduci cu viteza... aveti grija de voi...winking sofer nu vreti? ma ofer voluntar big grin kiss

| giulya85 explică:

E masina mea si conduc de 4 ani

| debotenerte a răspuns:

Intr-adevar poate sa aiba irica de condus nu toti sau nascut sa conduca o masina, incearca sa o linistesti ca nu e bine sa te cicaleasca la volan si atunci poti conduce bine, in rest daca sti regulile si le respecti totul e bine...

| alinaalinutza a răspuns:

Asa este si prietena Eu ii spun : Uite nu e superb peisajul? Ea se uita sa la peisaj si nu se seperie; s(sa nu radeti spun serios aadearul) Spune-i si tu asa poate reusesti star star

| sti a răspuns:

Poti sa pleci doar cu masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga-i ceva in gura sa tacawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sandwich fireste, nu va ginditi la prostii big grin