| XCoryZ a întrebat:

Am o problema. Adorm foarte greu. Mie nu imi place sa dorm de asta. Ce pot face ca sa adorm mai repede? Am incercat multe trucuri da' nu functioneaza. Exista vreun leac pentru problema mea?

P. S. Am 12 ani asa ca fara idei nebunesti.

11 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema!
fi atenta, seara.cu 20 de min inainte de ora in care vrei sa adormi, bea 2 cani de ceai de tei si punete in pat! ai sa vezi ca te ia somnul automat!
incearca s faci ceva in timpul zilei ca sa fi obosita seara si sa nu iei vitamine sau ciocolata sau cola dupa ora 5 seara!

| MyMindRules a răspuns:

Buna! Incearca sa bei lapte cald inainte sa te culci.
http://www.sfatulmedicului.ro/insomnia
Bft!

| AndyIQ a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel,poti incerca in timp ce stay in pat sa te gandesti la lucruri plictisitoare unii iau scoala, sau materii cum ar fi matematica, sau la imagini de basm vise etc.Asculta muzica la mp3, etc.
Am adormit de abia pe la 7:35
Bafta!

| carpediem a răspuns:

Nu consuma Pepsi, Coca Cola, ciocolata dupa ora 17. Bea seara o cana cu lapte, apa plata sau suc de fructe facut in casa si neaparat o ceapa, la masa de seara. O sa dormi tun.

| boogdan91 a răspuns:

Fa miscare in timpul zilei, sport si nu bea cola sau alte bauturi energizante in ultima parte a zilei.

| Yoooana a răspuns:

Distreazate! ai grija sa obosesti,in cazul in care esti foarte activa atunci sa faci la fel:sport, dansezi, canti...etc.please funda!

| IrinaAniri a răspuns:

Nu esti destul de activa in timpul zilei, fa miscare, oboseste, sa vezi ca asta functioneaza

| Keyko a răspuns:

Nu consuma cofeina si fa mult sport.pe scurt oboseste-te

| Mockingbird a răspuns:

Si eu am avut problema asta si cand nu puteam sa adorm ma apucam de citit o carte care ma pasioneaza... iar dupa 2-3 ore (depinde cat de greu adorm) imi oboseau ochii si adormeam imediat.

| SNOWTIGER a răspuns:

Sal wsi eu adorm greu dar in ultimul timp cand ma culc fac urmatoarele 2 lucruri 1 pun melodiile preferate la telefonsi ma culc dar incerc sa nu mai fiu agitat ma linistesc si adorm repede

| Lucimows a răspuns:

Ce a spus boogy + un pahar de lapte cald inainte de a te duce la culcare si nu manca ceva greu inainte sa te culci!