| RamonaMn a întrebat:

Am primit o bicicleta cadou de la tatal meu si nu am mai mers niciodata. Care ar fi cele mai bune sfaturi ca sa pot sa merg pe ea?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea eu iti propun sa ai pe cineva langa tine care sa-ti mentina echilibrul pe bicicleta si atunci nici nu vei fi nevoita sa-ti julesti genunchii sau coatele. Cred ca nu vrei sa-ti faci si vreun cucui pentru ca atunci nu vei arata prea bine. Lasang gluma la o parte, asa se poate invata ca sa-ti dai seama cum sa stai pe bicicleta si cum sa-ti mentii echilibrul atunci cand mergi cu ea. Roaga-l pe tatal tau sau pe prietenul tau sa-ti fie alaturi in aceasta incercare si sunt convinsa ca nu vei avea nici un fel de dificultati in a invata mersul pe bicicleta in timp record. Nu-ti fie frica, toti cei care acum merg pe bicicleta asa au inceput si ei. Mult succes si ai grija de integritatea ta si asculta-mi sfatul.

12 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Eu cand am invatat sa merg pe bicicleta am luat cu asalt toate masinile si stalpii de pe strada.Am avut multa vointa, curaj si rezistenta asa incat am reusit sa invat sa merg pe bicicleta intr-o singura zi. Bucuria a fost pe masura, am uitat numaidecat de genunchii raniti si palmele julite.Cu perseverenta vei reusi! Secretul este sa-ti mentii echilibrul si sa ai incredere in tine ca vei reusi! Nu e greu deloc!

Anna
| Anna a răspuns:

Serios? Ah, nu stiam ca era a ta! La banii tai, nu e problema, iti iei altalaughing!

| dulshe a răspuns:

Trebuie sati tii echilibrul, e ff usor dupa ce scapi de frica, asa eram si eu la inceput, FARA FRICA cu ea nu o sa inveti niciodata sa mergi pe bicicleta, cred ca cel mai bine ar fi sa ei bicicleta si sa te inveti sg, fara sa te temi k o sa cazi sau ce mai stiu eu, poate o sa cazi o data dar a doua oare fii sigura k nu mai ai probleme
mult succes

| Dl.Inginer a răspuns:

Lasa emile k iti dau eu un Audi a4 gratis daca ti-a zgariat rabla dar sa o lasi pe Anna in pace. laughing

| Dl.Inginer a răspuns:

Pai eu am audi A8, tie iti dau A4, sa o lasi in pace si Ana nu te place stai linistit laughing

| anonim a răspuns:

@anna-deci tu ai fost aceea care mi-a zgariat masina.ok.acum vei plati pentru asta.tongue

| anonim a răspuns:

@robert-iti dai seama ca daca am AUDI A4 nici nu se pune problema sa o mai las in pace, ca am cu ce sa ma dau mare.atunci o pierzi cu siguranta, mai ales ca si ea ma place. laughing

| anonim a răspuns:

Robert, poti sa ai tu si hummer, eu stiu cum sa o fac sa ma iubeasca si mai mult.asa ca nu tine cu mine. tongue

| valsulnorilor a răspuns:

Perseverenta este mama invataturii!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e sa stai corect in sa, adica drept si dai din pedale repede si tare, ia-ti cotiere si genunchiere si casca daca ai....cu siguranta o sa reusesti, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am cazut niciodata si nici fata mea care avea 8 ani cand a invatat. Trebuie sa stii intai teoretic. Secretul este sa cotesti usor dar prompt in partea in care te-ai inclinat. Daca vrei sa o faci constient, nu poti; tot trebuie sa-ti formezi reflexul. Nu te grabi. Intai pleaca inclinata pe o parte si incearca prin manevra de mai sus sa iti inversezi inclinarea. Apoi incearca doua bucle. Du-te pe teren deschis sa nu fie nevoie sa ai grija directiei. Intai sa mergi, nu conteaza in ce directie. Vine si directia mai tarziu. Daca simti ca te prabusesti, arunca bicicleta in directia in care cazi si "salveaza-te". Acum depinde ce preferi, juliturile se vindeca dar zgarieturile de pe vopsea mai greu. Eu am ales zgarieturile pe vopsea. Daca ai curaj dureaza cateva ore.
P. S. Sfatul unui prieten: Incearca intai cu trotineta, e acelasi lucru dar nu prea ai cum sa cazi.